Apple Pay është përdorur në më shumë se 500 milion iPhone

Apple Pay

U deshën 6 vjet që nga fillimi i Apple Pay që teknologjia e pagesave të Apple të aktivizohej në më shumë se 500 milion iPhoneMegjithëse nuk është pajisja e vetme Apple nga e cila mund të përdoret, nëse është më e zakonshmja së bashku me Apple Watch, për lehtësinë e saj.

Sipas djemve nga Loop sipërmarrje, shtatorin e kaluar, numri i iPhone me Apple Pay të aktivizuar ishte 507 milion. Një vit më parë, numri i iPhone në treg me Apple Pay në veprim ishte 441 milion, që përfaqëson një rritje vjetore prej 15%.

Pjesa më e madhe e momentit në rritjen e adoptimit të Apple Pay gjatë vitit të fundit drejtohet nga pagesa të rritura pa kontakt për shkak të koronavirusit. Nëse e krahasojmë këtë shifër me numrin e përgjithshëm të iPhone që janë aktualisht në veprim, ajo përfaqëson 51% të totalit, 1 në 2 përdorues të iPhone kanë aktivizuar dhe përdorin rregullisht Apple Pay.

La disponueshmëria e Apple Pay në gjithnjë e më shumë banka, ka qenë gjithashtu një pjesë e rëndësishme në rritjen e asaj platforme pagese. Loop Venturas shprehet se në 6 muajt e fundit, transaksionet e bëra me Apple Pay janë rritur me 30%. Sipas këtij studimi të njëjtë, bankat dhe shitësit me pakicë që miratojnë Apple Pay përjetojnë një rritje prej 20%.

Aktualisht, Apple Pay është në dispozicion në më shumë se 50 vende dhe midis atyre gjejmë: Austri, Bjellorusi, Belgjikë, Bullgari, Kroaci, Qipro, Republikë Çeke, Danimarkë, Estoni, Finlandë, Francë, Gjeorgji, Gjermani, Greqi, Greqi, Hungari, Islandë, Irlandë, Itali, Kazakistan, Letoni, Lihtenshtajn, Lituani , Luksemburgu, Malta, Mali i Zi, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Rumania, Rusia, Arabia Saudite, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Zvicra, Ukraina, Mbretëria e Bashkuar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Brazili, Kanada, Shtetet e Bashkuara, Australia, Kina kontinentale, Hong Kongu, Makao, Tajvani, Japonia, Zelanda e Re dhe Singapori.

Vendet e radhës ku Apple Pay është gati të mbërrijëSiç ju informuam disa ditë më parë, është Meksika, ku faqja e internetit Apple Pay është tashmë e disponueshme, kështu që është çështje ditësh, më së shumti javë, para se Apple të shpallë zyrtarisht fillimin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.