Apple Pay u rrit 50% vitin e kaluar, sipas një raporti analitik të TXN

Apple Pay

Ndërsa Apple nuk zbulon shumë nga detajet në lidhje me përdorimin e Apple Pay, një raport i analizës së konsumatorit nga kompania TXN ka prezantuar disa të dhëna nga një panel me më shumë se tre milion konsumatorë. Analiza thuhet të jetë e llogarive të kartave të kreditit bankare që dallojnë transaksionet Apple Pay, duke treguar se përdorimi i kësaj forme pagese u rrit pak më shumë se 50% në 12 muajt që përfundojnë në Dhjetor 2016.

Për dyqanet me pakicë, Duane Reade dhe Whole Foods kryesojnë rrugën, Apple Pay përbën 1,8% dhe 1,7% të transaksioneve të tyre, përkatësisht. Pjesa tjetër e shitësve me pakicë kanë vëllime të transaksioneve Apple Pay prej më pak se 1%, sipas një tabele të ndarë nga TXN.

El përdorimi në aplikacionet mobile dhe faqet e internetit ishte më i lartë, me HotelTonight duke shkuar rreth 3,4%, ndjekur nga shërbimet ushqimore Caviar, Postmates dhe DoorDash.

Apple kohët e fundit zbuloi se afërsisht 35% e shitësve me pakicë në SHBA tani mbështesin Apple Pay, për një total prej 4 milion vendesh, një ekzekutiv i platformës së pagesave nuk pranoi të zbulonte shifrat e lëvizjes. Sidoqoftë, Tim Cook deklaroi në konferencën e fitimeve Q4 në tetor se transaksionet e Apple Pay ishin rritur 500%.

Dallimi midis dy numrave mund të jetë ai Apple dhe TXN matin përdorimin në mënyra të ndryshme, si dhe periudha të ndryshme raportimi. Apple mat numrin aktual të transaksioneve, ndërsa TXN po flet për përqindjen e të gjitha transaksioneve me karta krediti të bëra me Apple Pay. Duhet të theksohet se numri TXN është një shkencë e pasaktë, ju mund të nxirrni të dhëna vetëm nga paneli juaj i mbajtësve të kartave dhe nuk mund të dalloni përdorimin e Apple Pay me të gjitha bankat.

Zgjerimi i Apple Pay vazhdon, me më shumë banka që mbështesin platformën në SH.B.A. dhe gjetkë në botë, si dhe pranim më të madh në makinat e shitjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.