Apple Pay tejkalon Starbucks si platforma më e përdorur e pagesave për celular në Shtetet e Bashkuara

Apple Pay

Starbucks u bë një nga platformat më të përdorura të pagesave mobile në Shtetet e Bashkuara shumë vite më parë, një sistem që funksionon përmes barkodeve shumë të ngjashëm me atë të ofruar gjithashtu nga Google, gjithashtu në Shtetet e Bashkuara, me Wallet, një platformë e pagesave të Google që ka shkuar ndryshimi i emrit disa herë derisa të qëndroni me Google Pay.

Aplikacioni celular Starbucks punon si një çantë ku mund të shtojmë para për të porositur më vonë porositë tona përpara se të arrijmë në institucionin ku duam t'i marrim. Sidoqoftë, me ardhjen e teknologjisë NFC, Apple Pay është rritur ngadalë dhe ka tejkaluar Starbucks si platforma më e përdorur e pagesave mobile në Shtetet e Bashkuara.

Sipas të dhënave të siguruara nga eMarketer, Apple Pay aktualisht ka 30,3 milion përdorues në Shtetet e Bashkuara, krahasuar me 25,2 milion të Starbucks. Në pozicionin e tretë gjejmë Google Pay me 12,1 milion dhe Samsung Pay me 10,1 milion përdorues.

Sipas eMarketer, Apple ka përfituar nga pikat e shitjes kanë adoptuar teknologjinë NFC, teknologji që Starbucks nuk ofron për të bërë pagesa. Në fakt, ajo mbështetet te Apple Pay për të rimbushur portofolin Starbucks.

Apple arriti në Shtetet e Bashkuara në Tetor 2014. Që atëherë, të dy Samsung dhe Google kanë hedhur në treg platformat e tyre dixhitale të pagesave, platforma që tani për tani janë akoma Ata janë shumë larg numrave që ofron Apple Pay në Shtetet e Bashkuara.

Shpenzimet që përdoruesit do të bëjnë përmes pagesave përmes NFC do të arrijnë 100.000 milion dollarë në Shtetet e Bashkuara. Kjo do të thotë që mesatarisht, secili përdorues do të shpenzojë 1.545 dollarë duke paguar vetëm me smartphone-in e tij, e cila përfaqëson një rritje prej 24% krahasuar me vitin e kaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.