Shfaqet një palë e tretë e lidhur me skandalin "Celebgate"

El Festoj ishte më pak e tingëlluarPër ata prej jush që kapen pas kësaj shumë vonë, le të kujtojmë, rreth tre vjet më parë një përdorues i zjarrtë zuri email-et e një numri të mirë të famshëm të Hollivudit, pastaj u dërgoi atyre një email klasik phishing me qëllimin për të marrë duart e tyre në fjalëkalimet e tyre iCloud. Sapo t'i kishte, ai iu përkushtua vetes për të hyrë në bibliotekat e tij të fotove dhe për t'i botuar ato në internet.

Sidoqoftë, duket se çështja nuk është mbyllur përfundimisht, tre vjet më vonë një përdorues i ri i lidhur me këtë skandal është shfaqur dhe FBI po punon së bashku me Apple për të gjetur kriminelin. 

Jo shumë kohë më parë ndodhi përsëri e njëjta gjë, një rrjedhje fotografish, dhe në këtë rast Emilio Herrera (shkelësi i të parës Festoj) i cili përballet me pesë vjet burg federal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk duket se ka qenë fajtori. Tani është kur FBI fillon të punojë me synimin për të sqaruar se çfarë lidhjeje të saktë kanë të dy kriminelët, nëse ka. Gjithçka tregon se shkelësi mund të jetë i vendosur në Pensilvani, por ata nuk kanë dhënë më shumë informacion.

Sido që të jetë, në Actualidad iPhone ne shfrytëzojmë rastin për t'ju kujtuar se Apple kurrë nuk do t'ju kërkojë ndonjë lloj informacioni të komprometuar siç është fjalëkalimi juaj iCloud, kështu që ju duhet të ikni drejtpërdrejt, të fshini emailin pa e shtuar më parë lista SPAM për të ruajtur vizualizimet tuaja. Këto lloje të postave elektronike janë shumë më të suksesshme sesa mund të imagjinojmë, kështu që nuk është e rëndësishme vetëm të dimë se sa aktuale janë para tyre, por gjithashtu t'u kujtojmë atyre më pak të njohur me këto sisteme se si mund ta parandalojnë atë. Kështu kryhen shumica dërrmuese e krimeve të këtij lloji, jini të kujdesshëm për dhënien e të dhënave tuaja me email.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.