Pandemia e koronavirusit ka bërë lojëra mobile shumë mirë

PUBG

Kur Cupertino vuri bast në Apple Arcade, platformën e pajtimit të lojrave, e bëri atë të vetëdijshëm se industria e lojërave mobile është një makinë për të bërë para, të ardhurat e së cilës rriten çdo vit dhe 2020 nuk ka qenë një përjashtim.

Problemi është se shumica e të ardhurave gjeneruar përmes blerjeve brenda aplikacionit, blerjet që nuk mund t'i gjejmë në Apple Arcade. Dhe provë e kësaj është e ardhura e lartë që industria e lojërave video ka arritur këtë vit, falë blerjeve të përfshira.

të ardhurat e pajisjeve mobile

Sipas të dhënave të Sensor Tower, ky vit ka qenë më i miri në histori në botën e lojërave video celular, duke tejkaluar vitet e mëparshme, një rritje që qartë mbyllja e shkaktuar nga koronavirusi ka kontribuar pothuajse në të gjitha vendet.

Loja mobile që ka bërë më shumë para në vitin 2020 është PUBG Mobile (përfshirë versionin kinez Game For Peace) një vit më shumë, me të ardhura prej 2.600 miliardë dollarë, që përfaqëson një rritje prej 64.3% krahasuar me vitin e kaluar. Duket se zhdukja e PUBG në Indi nuk ka ndikuar në të ardhurat nga ky titull.

Në pozicionin e dytë, ne gjejmë Nderi i Mbretërve me 2.500 milion dollarë, me një rritje prej 43%. Dy ndeshjet e para i përkasin gjigandit aziatik Tencent. Në pozicionin e tretë gjejmë Pokemon GO me 1.200 milion dollarë. Nga këta tre tituj, ky është ai që ka më pak kuptim nga të gjithë. Master i monedhës, është në pozicionin e katërt siç është roblox me 1.100 miliona dollarë.

Ky raport i Kullës Sensor nuk specifikon shuma e të ardhurave e cila ka gjeneruar si Play Store ashtu edhe App Store, por ka shumë të ngjarë, siç ka ndodhur gjithmonë historikisht, Apple do të vazhdojë të jetë burimi kryesor i të ardhurave në këtë sektor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.