Parashikimet tregojnë se Apple do të paraqesë një tremujor pozitiv të katërt pas 9 muajsh

Aksionet e Apple rriten

Imazh nga maji i vitit 2016

Duke parë numrat që Apple po paraqet kohët e fundit, ne mund të mendojmë për "gjithçka që rritet, bie". Por është gjithashtu e vërtetë që ciklet janë zakonisht një rrotë me kohë kur ato ngrihen dhe herë kur bien. Kështu që mendojnë analistët financiarë, të cilëve parashikimet sigurohu që Apple do të arrijë fitime prej $ 76.000.000.000 dhe $ 78.000.000.000 në tremujorin e parë fiskal të 2017, domethënë, në muajt tetor, nëntor dhe dhjetor 2016.

Në rastin më të keq, të gjitha sipas këtyre parashikimeve, Apple do të arrinte një fitim prej 76.000 miliardë dollarë, i cili do të tejkalonte 75.900 miliardë dollarë të arritur në të njëjtën periudhë të vitit 2015. Nëse parashikimet përmbushen, Apple do t'i jepte fund një kohe rëniesh që ka zgjatur 9 muaj dhe kjo ka çuar në vitin e parë fitimet tuaja ndaluan të rriten që nga viti 2001, viti që përkon me fillimin e pajisjes që ndryshoi mënyrën e dëgjimit të muzikës dixhitale, iPod.

Sipas parashikimeve, Apple do të kthehet në bilancet pozitive në tremujorin e Krishtlindjeve

L bilancet negative Apple filloi me Lëshimi i iPhone 6s. Personalisht, ishte një pajisje që më pëlqente shumë, me kamerat e saj 12 dhe 5Mpx, RAM 2GB dhe ekranin 3D Touch, por nuk arriti të tejkalonte shitjet e disa modeleve të paraqitura një vit më parë që ishte rritur në 4.7 dhe 5.5 inç. Duke qenë iPhone pajisja më e rëndësishme për kompaninë e mollëve, kjo rënie e shitjeve u pasqyrua në bilancet tremujore.

E vetmja gjë pozitive për të gjitha këto ekuilibra është se i kanë tejkaluar parashikimet kohë pas kohe, përfshirë ekuilibrin që ata të Cupertino prezantuan dje. Arsyeja kryesore ka qenë produkte të tjerë që mund të mos jenë marrë në konsideratë nga analistët, siç janë shitjet nga App Store, Apple Music ose iCloud. Çështja është, nëse ato kanë tejkaluar parashikimet për momentin, çfarë do të ndodhë vitin e ardhshëm me lansimin e iPhone të XNUMX vjetorit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërmarrje dijo

  Epo, sipas Xataca: Viti më i keq fiskal i Apple: Shitjet e iPhone bien për të tretin tremujor radhazi

  http://www.xataka.com/empresas-y-economia/el-peor-ano-fiscal-de-apple-las-ventas-del-iphone-caen-por-tercer-trimestre-consecutivo

  Rënia e parë vjetore e të ardhurave që nga viti 2001

  Diçka nuk është në rregull me informacionin.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje. Kjo është thënë nga analistët e Wall Street dhe ato janë parashikime financiare, jo fakte. Nga ana tjetër, ai flet për tremujorin e katërt, por bilanci paraqitet në janar (tashmë 2017).

   Një përshëndetje.