WiGig, e ardhmja e rrjeteve pa tel?

pg9

E ardhmja është pa tel, kujtdo që i pëlqen. Kabllot janë të destinuara të zhduken, ato janë shumë kufizuese, të pakëndshme dhe të shëmtuara, dhe teknologjia wireless po zhvillohet gjithnjë e më shumë në përpjekje për të na ofruar të njëjtën stabilitet, shpejtësi dhe cilësi si lidhjet me tela. Një nga këto teknologji të reja që së shpejti do të vijë të përmirësojë lidhjet tona WiFi në shtëpi Quhet WiGig (Wireless Gigabit). Por kjo vjen me kufizime të rëndësishme, që mund të parandalojë zbatimin e tij në shtëpi. Nga çfarë përbëhet, cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tij? Ne shpjegojmë gjithçka më poshtë.

Më shumë shpejtësi sesa WiFi konvencional

Breadshtë buka jonë e përditshme: ne kontraktojmë 300Mbps me fibra simetrike por më pas kur lidhemi me rrjetin tonë WiFi nuk marrim më shumë se 30Mbps të shkarkimit. Nëse i afrohemi routerit gjithçka përmirësohet, por kur shkojmë në dhomën e gjumit ose në kuzhinë mezi mund të shohim Netflix me cilësi të denjë. Standardet aktuale kanë shumë probleme në shtëpi, veçanërisht në zonat urbane ku ngopja e rrjeteve pa tela është e madhe.. Ndërhyrja, muret dhe cilësia e vetë routerit janë armiqtë e cilësisë së lidhjes sonë.

WiFi

WiGig i ri arrin të na ofrojë një shpejtësi lidhjeje deri në 8 Gbps, por pritet që ajo të arrijë 80 ose edhe 100Gbps në një periudhë afatmesme. Për të marrë një ide, standardi aktual që na ofron shpejtësinë më të lartë është 802.11ac që aktualisht kanë të gjitha pajisjet Apple, me të cilën ne arrijmë 3Gbps në rastet më të mira. Kjo do të thotë se tashmë është një realitet për të arritur gati tre herë atë shpejtësi me WiGig të ri dhe ne do të jemi në gjendje të arrijmë deri në 30 herë shpejtësinë maksimale aktuale në një të ardhme të afërt. Ku është problemi atëherë?

Diapazon shumë i kufizuar: 10 metra

Ky është faktori kufizues i kësaj teknologjie të re dhe ai që mund të përfundojë duke e dënuar atë me dështim: mezi ka një diapazon prej 10 metrash. Për t'ju dhënë një ide është si një lidhje konvencionale Bluetooth në këtë aspekt. Më keq akoma, ai nuk mund të kalojë nëpër mure, kështu që në praktikë funksionimi i tij është i kufizuar në një dhomë në shtëpi.

AirPort

Kjo do të thotë që në secilën dhomë duhet të kemi një përsëritës që është përgjegjës për krijimin e rrjetit për atë zonë. Sigurisht, pajisjet që lidhen do të gëzojnë lidhje maksimale, por investimi fillimisht do të duhet të jetë i madh në mënyrë që të "lidhë" një banesë normale me tre dhoma.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.