Pas skandalit të Weinstein, Apple do të kishte anuluar biografinë e Elvis Presley

Elvis Presley

Apple do anulohet projekti për një seri biografike bazuar në jetën e artistit Elvis Presley e cila do të prodhohej nga Kompania Weinstein dhe u shfaq premierë në shërbimin muzikor të kompanisë, Apple Music, pasi disa gra akuzuan themeluesin e Kompanisë Weinstein Harvey Weinstein për ngacmime seksuale.

Informacioni është botuar fillimisht nga Deadline, një medium që, duke iu referuar burimeve të njohura me çështjen, siguron që projekti i lartpërmendur ishte ende në një fazë shumë të hershme të zhvillimit Epo, ata filluan vetëm disa muaj më parë.

Apple Music pa Elvis biopik

Marrëveshja Apple Music u nënshkrua para se kompania Cupertino të krijonte një ndarje video qershorin e kaluar, në të cilën pikë kompania punësoi Jamie Erlicht dhe Zack Van Amburg, të dy ish-drejtues të Sony Pictures Television.

Harvey Weinstein

Detajet në lidhje me këtë projekt janë të pakta, megjithëse burimet e konsultuara nga Deadline thanë se kishte zëra se projekti mund të bëhet një ekskluzivitet biografik, mbase duke mbuluar jetën dhe veprën e artistëve të tjerë të famshëm si Prince dhe Michael Jackson. Sidoqoftë, lista në rritje e akuzave për ngacmim seksual kundër themeluesit të TWC Harvey Weinstein do ta kishte nxitur Apple të merrte vendimin për të anuluar projektin bashkëpunues me Kompaninë Weinstein që, në 2016, fitoi qasje në të drejtat muzikore të Elvis Presley dhe madje edhe qasje në pronat e tij, përfshirë shtëpinë e tij në Graceland, makina, rroba dhe avionë, për të krijuar një seri televizive me episod 8-10

Javën e kaluar, The New York Times publikoi një raportojnë duke detajuar ankesa të shumta për ngacmime seksuale, shumë prej të cilave pretendojnë se Weinstein dyshohet se abuzoi me pozicionin e tij si një anëtar i elitës së Hollivudit. Ky informacion e shtyu Weinstein të jepte dorëheqjen përpara se ai të shkarkohej nga bordi i drejtorëve të Dielën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.