Pasi investoi 1.000 miliard dollarë, Apple merr një vend në bordin e Didi Chuxing

didi-chuxing-mollë

Gjatë gjithë vitit, kompania me bazë në Cupertino jo vetëm që blen kompani për t'u përpjekur t'i integrojë ato në shërbimet e saj aktuale ose të ardhshme, por për disa kohë tani, Apple po bën investime të përpiqeni të diversifikoni investimet tuaja, kurseni për tepricë. Në fillim të vitit ne i bëmë jehonë një lajmi në të cilin u raportua se Apple kishte investuar 1.000 milion dollarë në kompaninë Didi Chuxing, një kompani që bën të njëjtën gjë si Uber, duke qenë konkurrenti maksimal i kësaj kompanie në Kinë.

Në fillim u spekulua se investimi i Apple mund të motivohej në përpjekje për të qetësuar pak marrëdhëniet me qeverinë kineze që panë Apple nuk investoi në Kinë një pjesë të fitimeve që mori nga shitjet e produkteve përmes 41 dyqaneve në dispozicion në Kinë. Ishte gjithashtu në të njëjtën kohë që iBooks dhe iTunes Movies filluan të vuanin simptomat e para të censurës së rreptë të vendit, censurën që përfundoi duke mbyllur të dy shërbimet.

Pak kohë pasi bëri investimin në Didi Chuxing, spekulimet e para filluan të shfaqeshin nëse Apple mund të kishte një vend në bordin e drejtorëve të kompanisë, diçka që Didi Chuxing e mohoi. Por sipas rregullave kineze, Apple është në gjendje të ketë një vend pas investimit që bëri, diçka logjike pas shumës së parave që ai injektoi në kompani dhe që nëse nuk do të kishte pasur mundësinë e marrjes së vendimeve, dyshoj shumë se ai do t'i kishte kryer ato.

Nja dy muaj më parë Didi Chuxing bleu një pjesë të biznesit të Uber në Kinë, me të cilin pjesa e tregut Didi në vend është 87%, një fakt që alarmoi autoritetet e konkurrencës në vend, pasi ndikon në konkurrencën e lirë dhe kjo blerje duhej t'i ishte propozuar më parë gjykatës për ta studiuar atë dhe për të autorizuar ose mohuar transaksioni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.