Pas fjalës kryesore, iPad Pro rritet në çmim me 70 euro në versionet me më shumë hapësirë ​​ruajtëse

Dje ishte dita që shumë prisnin, prezantimi zyrtar i iPhone X, iPhone 8 dhe 8 Plus si dhe pajisjeve të tjera si Apple TV 4K ose Apple Watch Series 3 i ri. Nuk ishte një fjalim kryesor i përqendruar në iPad, siç e prisnim. Por kur molla e madhe ka hapur përsëri Apple Store, ka pasur ndryshime në iPad.

Ndryshimet nuk kanë asnjë lidhje me strukturën e tabletave, as me harduerin e tyre por me çmimi i iPad Pro, gamën më profesionale të iPad-ve të Apple. Versionet me më shumë hapësirë ​​ruajtëse (256 dhe 512 GB) kanë rritur çmimin e tyre 70 euro me çmimet që kishim dje.

Cila është arsyeja për një rritje të çmimit të iPad Pro?

Disa muaj më parë dëgjuam lajmin se kërkesa e lartë për iPad po shkaktonte kosto të larta në prodhimin e iPad-ve për Apple. Ne nuk e dinim se cila do të ishte lëvizja e mollës së madhe për të zgjidhur këtë problem, por më në fund kanë vendosur të rrisin çmimet për të fajësuar rritjen e kostove të prodhimit.

Nuk dihet me siguri se cila është arsyeja e rritjes por spekulohet se kostot e prodhimit të disa përbërësve ishte më e lartë se në brezat e tjerë, në fakt patate të skuqura kujtese mund të jetë shkaku i kësaj rritje thelbësore. Duke parë çmimet, iPads Pro 10,5 dhe 12,9 inç 64 GB mbeten me çmimin që kishin, ndërsa ata me kapacitete më të larta (256 dhe 512 GB) rrit 70 euro. Kështu do të ishin çmimet aktuale:

10,5 inç iPad Pro 12.9 inç iPad Pro
64 GB 729 € 899 €
256 GB 899 € 1070 €
512 GB 1119 € 1290 €

Ishte një lëvizje e mirë nga ana e Apple që nga ajo kohë fokusi është në iPhone-ët e rinj, dhe ngritja e çmimit të iPad Pro tani nuk do të bëjë popullaritetin e këtyre uljeve, pasi ato janë më e rëndësishme iPhone i ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Fernandez dijo

  Unë nuk e kuptoj këtë rritje të çmimit ...
  Por hej, është Apple