TSMC do të fillojë prodhimin në masë të patate të skuqura dhjetë nanometër deri në fund të vitit

TSMC

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited), një kompani që punon me Apple dhe që ka dizajnuar çipin A10 Fusion që fuqizon iPhone 7, ka konfirmuar prodhimi masiv i dhjetë patate të skuqura nanometër për klientët e saj për të filluar në fund të vitit, duke tejkaluar Intelin për sa i përket pajisjeve të silicit me performancë të lartë.

Intel do të fillojë prodhimin e patate të skuqura dhjetë nanometër në gjysmën e dytë të vitit 2017.

Duke folur në një simpozium të teknologjisë në qytetin verior Tajvanez të Hsinchu, CEO i TSMC Marcos Liu tha se kompania e tij kohët e fundit filloi, me planin e saj të kërkimit dhe zhvillimit (R&D), për të punoni në teknologjinë më të përparuar për të krijuar një çip me pesë vlerësime.

Shkritorja gjysmëpërçuese gjithashtu do të fillojë me prodhimin provë të patate të skuqura shtatë nanometër në sasi të vogla në tremujorin e parë të vitit 2017. Puna në patate të skuqura pesë nanometër ka filluar së fundmi dhe ishte kanë caktuar rreth 300 deri në 400 inxhinierë për të zhvilluar një teknologji tre nanometër.

Përveç kësaj, TSMC aktualisht po heton një proces dy nanometër.

Buxheti i R&D i TSMC u rrit ndjeshëm nga 690 milion dollarë në 2009 në 2,1 miliard dollarë në 2015. Për vitin e plotë të vitit 2016, një buxhet prej 10 miliardë dollarësh ishte caktuar për shpenzimet e kapitalit.

TSMC ndërtoi çipin A9 së bashku me Samsung dhe po prodhon ekskluzivisht çipin më të fundit A10 Fusion për iPhone 7 në procesin e tij 16 nanometër. Kompania gjithashtu thuhet se ka nënshkruar një kontratë për të ndërtuar patate të skuqura A11 në 2017. për gjeneratën e re të iPhone.

Besohet gjithashtu se Apple mund të fillojë të zëvendësojë patate të skuqura Intel në MacBooks e saj me teknologjinë TSMC në vitet e ardhshme, në një mënyrë graduale siç ka bërë me iPhone dhe iPad.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  rregullo titullin… ..

  1.    Alejandro Cabrera dijo

   Modifikuar, faleminderit Miguel.