Patenta e regjistruar nga Apple do të lejojë matjen e presionit të gjakut me Apple Watch

Teknologjia përparon me ritme spektakolare dhe diapazoni i opsioneve rritet më shumë ndërsa burimet dhe veçanërisht paratë investohen në të. Ky është rasti i patentës së regjistruar nga Apple në të cilën a mënyrë e re për të matur presionin e gjakut duke përdorur vetëm sensorët e Apple Watch.

Opsioni aktual për të matur presionin e trupit është me anë të një byzylyku ​​që fryhet me ajër derisa të ndërpritet qarkullimi i gjakut dhe pak nga pak ai shfryhet ndërsa mat rrjedhën e gjakut që qarkullon nëpër venat tona. Me këtë patentë Apple çfarë është Sensori përdoret për të llogaritur kohën që duhet që gjaku të kalojë nga kyçi (në këtë rast) në zemër. dhe kjo quhet si PTT.

Patenta përshkruan një sensor PPG për të zbuluar këtë matje tek përdoruesit dhe mbështetet te një kontrollues për këtë. E vërteta është se do të ishte një mënyrë e mirë për të matur presionin e gjakut të përdoruesve dhe këto të dhëna janë të rëndësishme për të shmangur "trembjet" në çështjen e shëndetit. Ne kemi gjithnjë e më shumë lajme në lidhje me aplikimet ose hulumtimet në lidhje me Apple dhe shëndetin, kështu që nuk do të na habiste për një kohë të kemi një orë me këtë aftësi të integruar.

Nga ana tjetër, ne duhet të jemi realist dhe është se të gjithë duhet të jemi të qartë duke e ditur Apple mijëra patenta të regjistruara nga Apple mund të përdoren ose jo në produktet e sajDisa prej tyre mund të jenë të dobishëm dhe të tjerët mund të jenë shumë të dobishëm siç është rasti, por nuk do të thotë që ata do ta përdorin atë në produktet e tyre. patentë e regjistruar në Zyrën e Patentave të Shteteve të Bashkuara lidhet drejtpërdrejt me Apple Watch. Do të duhet të presim dhe të shohim nëse në fund është përdorur apo jo, por tani për tani të gjithë ata që duan ta përdorin do të duhet të shkojnë te arkëtarja.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.