Lufta e patentave, Samsung dhe gjobë për kopjimin e «Rrëshqitjes për të zhbllokuar»

Apple-samsung-legal-gjobë

Historia e përjetshme e dashurisë midis Samsung dhe Apple është akoma e fshehtë. Këtë herë ne kthehemi në kohën e iPhone të parë, dhe Samsung Galaxy të parë. Ne kujtojmë se Steve Jobs i vjetër i mirë prezantoi "Slide për të zhbllokuar" si një risi në iPhone e tij, një mënyrë e re për zhbllokimin e shpejtë dhe të lehtë. Megjithatë, Duket se Samsung e pëlqente idenë dhe donte ta përfshinte atë edhe në pajisjet e tyre. Ajo që nuk kishte kompania koreane është fakti që Jobs pëlqente të patentonte të gjitha idetë e tij, dhe «Rrëshqite për ta çbllokuar" nuk do të ishte më pak.

Në shkallën e parë, gjykatat vendosën që Samsung të kompensojë Apple për jo më pak se 119,6 milion dollarë për shkeljen e pjesës. Sidoqoftë, nuk është këtu, Gjykata e Apelit e Shteteve të Bashkuara për Rrethin Federalka vendosur që kjo gjobë duhet të zgjatet, të gjitha për shkak të indikacioneve se Samsung duket se ka shkelur me qëllim patentën. Meqenëse sigurisht, qëllimi është një faktor rëndues në çdo vepër civile ose penale, dhe duket se Samsung donte të luante vetëm memec, por përfshinte funksionin me gjithë idenë e përfitimit të ideve të të tjerëve.

Siç është raportuar Bloomberg, Apple fitoi disa procedura të patentës kundër Samsung në apel, përfshirë të famshmen "Rrëshqite për ta çbllokuar ". Kjo nuk do të jetë hera e fundit që flasim për këtë çështje, dy të mëdhenjtë e teknologjisë botërore vazhdojnë t'i sjellin ata të zinj në gjyq, Sidoqoftë, ata vazhdojnë të mbajnë një marrëdhënie në lidhje me prodhimin e produkteve, ne kujtojmë se deri vonë Samsung prodhonte procesorët e pajisjeve mobile të Apple, madje edhe disa nga ekranet. Një histori tjetër për t'i shtuar përballjes së përjetshme midis kompanive të Amerikës së Veriut dhe Koreve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mburravec dijo

    Për kaq shumë ekzagjerim për patentën, është diçka ikonike e iPhone dhe bla blah, për ta kaluar më pas përmes vezëve dhe për të eleminuar atë element karakteristik në IOS10.