Apple Patenton Teknologjinë e Hartësimit me Laser për të Kontrolluar Mac

zhbllokimi automatik-macOS-sierra

Pajisjet Apple mund të kontrollohen nga gjurmimi i shikimit ose gjestet, kjo sipas karakteristikave të një patente të botuar së fundmi, e cila përshkruan kërkimet e Apple në Teknologjia e hartës 3D të thellësisë.

Teknologjia do të bazohej në llojin e hartës së thellësisë 3D, e cila është përdorur kohët e fundit në lenten e re dyshe të iPhone 7 Plus, por do ta zbatonte këtë në mënyra të reja që përdoruesit të ndërveprojnë me Mac-in e tyre ose ndoshta kompjuterin. përmes përdorimi i gjesteve në ajër ose gjurmimi i syve për të lundruar në menutë dhe përmbajtjen që shfaqen në ekran.

Patenta ju jep një përmbledhje të mënyrës se si mund të funksionojë kjo teknologji, duke kombinuar një hartë 3D të përdoruesve me një imazh 2D që sistemi përdor për të asimiluar kush po ndërvepron.

Duke qenë një patentë, disa nga përdorimet specifike që Apple përshkruan janë mjaft të gjera. Për shembull, nuk është plotësisht e qartë se si do të funksiononte sistemi i hartës me lazer për njohjen e gjesteve së bashku me sistemin. Ka të dhëna, të tilla si ideja që një përdorues mund të lëvizë nëpër një faqe në internet duke përdorur vështrimin e tij, ose të zgjedhë opsionet në ekran duke e treguar atë.

Kjo është diçka që Apple do të përfundojë duke përdorur më shumë sesa thjesht një koncept testimi R&D, por siç është theksuar, teknologji e ngjashme është shfaqur tashmë në iPhone. Siç shihet me teknologjinë Siri dhe 3D Touch, Apple sigurisht ka treguar gatishmërinë e saj për të futni teknologji të caktuara në një pajisje dhe pastaj zgjeroni funksionalitetin e tyre duke i çuar në pajisje të tjera.

Apple nuk është e huaj në këtë zonë, ajo punoi për një kohë me patentat 3D për herë të parë më shumë se gjysmë dekade më parë, në 2009, kur bleu kompaninë PrimeSense.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.