Apple patenton një iPhone me SIM të dyfishtë

iphone-me-SIM të dyfishtë

Qershorin e kaluar ne i bëmë jehonë një thashethemi që Engadget kishte botuar në të cilin u raportua se Apple mund të kishte në mendje fillimin e një iPhone me SIM të dyfishtë. Një muaj më vonë duket se ky lajm është konfirmuar, pasi kemi mundur të lexojmë në Apple Patently. Këtë javë kompania me qendër në Cupertino ka marrë konfirmimin e disa patentave nga Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara. Njëra prej tyre do të na lejojë që në modelet e ardhshme të trackpad-it të përdorim Lapsin e Apple. Në një patentë tjetër mund të shohim se si Apple mund të ketë synimin për të shtuar një kurorë dixhitale, si Apple Watch, si në iPad ashtu edhe në iPhone në të ardhmen.

Por nuk ka qenë e vetmja patentë që kompania ka marrë këtë javë, dhe e fundit nga të gjitha na tregon një iPhone me SIM të dyfishtë. Siç mund ta shohim në patentë teknologjinë e përshkruar do të lejonte që iPhone të përdorte dy karta SIM së bashku, por gjithashtu do të lejohej të përdoren të dy linjat në të njëjtën kohë njëkohësisht. Megjithëse kjo teknologji përdoret gjerësisht si në Azi ashtu edhe në vendet arabe, deri më tani Apple nuk e kishte parë të nevojshme të zbatonte këtë teknologji në pajisjet e saj dhe nëse e bën më në fund, ka shumë të ngjarë që këto terminale të mos jenë të disponueshëm. botë. Ky iPhone do të përdorte një eSIM në njërën anë dhe një kartë SIM nano.

Sipas thashethemeve të fundit, iPhone 7 ose iPhone 6SE, një emër që iPhone i ardhshëm mund të marrë, do të kishin hyrë tashmë në fazën e prodhimit, kështu që është mjaft e vështirë që iPhone i ardhshëm që do të dalë në treg do të zbatojë mundësinë e përdorimit të një karte SIM të dyfishtë, nëse më në fund Apple vendos të përdorë këtë teknologji në pajisjet e saj në të ardhmen, sepse siç e dimë të gjithë, se një kompani paraqet një patentë, nuk do të thotë se më në fund do ta zbatojë atë në pajisjet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carlos dijo

    Ishte koha që do ta blija me siguriooooooooooooo ka qindra mijëra sipërmarrës që po e presin këtë.