Apple patenton një kabllo Lightning Magsafe

lidhje-rrufe-me-magsafe

Kur Apple lëshoi ​​Macbook 12 inç, Ne pamë se si Apple shpërndau lidhësin Magsafe që deri më tani ai kishte qenë duke përdorur në laptopët e firmës. Një lëvizje që pothuajse askujt nuk i pëlqente, për shkak të sigurisë së ofruar nga kjo lidhje, e cila në rast të ndonjë tërheqjeje të paqëllimtë të kabllos së karikuesit parandalon që Macbook të qëllojë prapa me të.

Apple nuk njihet për vëmendjen e përdoruesve kështu që nuk ka të ngjarë që do ta shtoj përsëri në versionet e ardhshme, versione që duhet të kishim parë në fjalën e fundit. Duket se Apple po pret deri në qershorin e ardhshëm për të prezantuar modele të reja, të paktën sipas thashethemeve të fundit.

Me siguri në më shumë se një rast, keni kaluar pranë kabllos së karikuesit iPhone me fatkeqësinë që e kam tërhequr, duke lançuar iPhone-in tonë të dashur dhe të vlerësuar. Patenta e fundit që Apple ka regjistruar na tregon një kombinim të lidhjes së rrufesë me teknologjinë e ofruar nga lidhja Magsafe.

Siç mund ta lexojmë në përshkrimin e patentës:

Ndërfaqja e zbatueshme e lidhjes me mbajtje magnetike për pajisjet elektronike dhe aksesorët që lejon transferimin e rrymës dhe të dhënave midis një ose më shumë elementeve magnetike. Këta përbërës mund të kenë shtylla të rregulluara për të bashkuar lidhje të tjera me to.

Një funksion shumë interesant dhe që mund të jetë i dobishëm nëse Apple zbaton këtë patentë të re, kur përdorni dock për të karikuar pajisjen tonë në mënyrë që gjithmonë të shmangim marrjen e stacionit kur e shkëputni atë ose përdorni të dy duart për të shkëputur kabllon e rrufesë nëse nuk duam të karikojmë kabllon, e cila nga rruga është shumë delikate për shtrenjtë nëse dëshirojmë t'i blejmë në mënyrë të pavarur.

Ndoshta kjo patentë do të thotë kjo Apple nuk do të bëjë pa lidhjen e rrufesë në të ardhmen e afërt, megjithëse në Evropë nuk do të keni zgjidhje tjetër përveçse ta bëni këtë. Ndoshta ideja e Apple nuk është e orientuar në iPhone por është e përqendruar në aksesorët që përdorin këtë lidhje për të karikuar si pista të reja, minj ose tastierë që ato të Cupertino prezantuan disa muaj më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.