Paturpësia e Facebook dhe sulmi i saj ndaj Appleq

Facebook

Ne të gjithë e dimë që Facebook është fishekzjarr, sikur skandali Cambridge Analytica të mos mjaftonte, tani shtohet se në Shtetet e Bashkuara ata e kanë mjaft të qartë se konglomerati i tyre i kompanive është vërtet i rrezikshëm për privatësinë e përdoruesve dhe ata kanë filluar një mjaft procedura përkatëse e ndarjes.

Sidoqoftë, fushata e larjes së imazheve në Facebook tashmë ka filluar. Kompania e Mark Zuckerberg sulmon drejtpërdrejt Apple në reklama me faqe të plota në shtypin amerikan. Në këtë mënyrë ata akuzojnë Apple se dëmton bizneset e vogla në të gjithë botën.

Në reklamën me ekran të plotë që mund të lexoni më poshtë, kompania e madhe 'F' thotë se privatësia dhe kufizimet e reklamave të vendosura nga Apple parandalojnë më shumë se XNUMX milion biznese të vogla që përdorin reklama në Facebook të jenë në gjendje të shesin produktet e produkteve të tyre në iOS dhe përdoruesit e macOS.

Funnyshtë qesharake aq më pak ironike që Facebook vendosi të bëjë reklama agresive, ose më saktë një fushatë për ngritjen e fytyrës, duke përdorur median tradicionale të shtypit, pikërisht ata botimet virale të të cilëve dhe algoritmi i stimuluar i "lajmeve të rreme" po ndikojnë drejtpërdrejt.

Sidoqoftë, realiteti është se Facebook dhe mënyra në të cilën ajo përdor privatësinë e dhënë nga përdoruesit e saj kundër tyre me qëllimin e vetëm të shitjes, shitjes dhe shitjes, nuk është saktësisht diçka që përfiton nga përdoruesi. Në këtë rast ka dy palë, njëra e vendosur për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve të saj dhe reklamat e ndershme, dhe një tjetër që mendon vetëm për të fituar para duke manipuluar si reklamuesit ashtu edhe shikuesit.

Interesante se si Luis Padilla na tregon të gjitha «sulmet» mbi privatësinë tonë që Facebook kryen vetëm për hapjen e aplikacionit në iOS, Duket se kjo ka hapur shumë plagë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Aitor dijo

    ka një gabim në titull ...