"Planet of the Apps", shfaqja televizive e Apple për Shtetet e Bashkuara

planet-e-aplikacioneve

Apple vazhdon të diversifikojë të ardhurat e saj me produkte gjithnjë e më të çuditshme dhe të ndryshme, tani lajmi i fundit është se ajo është bashkuar në botën e televizionit, dhe jo pikërisht për shkak të Apple TV. Kompania me qendër në Cupertino po përgatit një program që i tregon botës universin rreth aplikacioneve të krijuara për iOS. Programi televiziv do të quhet "Planeti i Aplikacioneve", Ne do t'ju tregojmë se nga përbëhet ky projekt i ri Apple dhe çfarë mund të presim prej tij, por duke marrë parasysh nivelin e televizionit në Shtetet e Bashkuara, as ne nuk duhet të kemi shumë shpresë.

Më e mira dhe më e keqja, kjo është ajo që ata kanë në televizionin amerikan, kështu që nuk do të habiteshim aspak nëse ata krijonin një fiasko të vërtetë. Sidoqoftë, ne e mbajmë besimin te Apple, për të parë me çfarë na befason. Kastimi filloi javën e kaluar, ata po zgjedhin protagonistët. Shfaqja e realitetit do të shfaqë një përzgjedhje të zhvilluesve që duhet t'i tregojnë botës brenda aplikacioneve dhe pse të tyret duhet të jenë "aplikacioni tjetër i shkëlqyeshëm". Ajo që jemi të qartë është se Pokemon Go i ardhshëm nuk do të vijë nga atje, por do të ndihmojë shumë që të dinë se sa përpjekje ka prapa krijimit të softuerit celular dhe pse marrja e tij me mashtrim nuk është opsioni më i mirë.

Apple tashmë ka botuar një faqe në internet kushtuar shfaqjes që përmban pak informacion në lidhje me atë që ata po kërkojnë në yjet e mundshëm të shfaqjes. Këta zhvillues duhet të dinë të programojnë për iOS, tvOS, macOS dhe watchOS, domethënë të kenë një përvojë në nivelin e këtyre softvereve. Përveç kësaj, ata duhet të punojnë të gjithë së bashku, duke marrë mbështetjen dhe njohuritë e disa «influencers»(Specialistët e fushës që Apple do të ftojë), për të parë nga dora e parë mençurinë e një pune të bërë mirë. Kjo mund të jetë një mundësi e rëndësishme për ne që të takojmë njerëz si krijuesit e Dropbox ose WhatsApp, aplikacione pa të cilat nuk do të jetonim dot sot.

Seri dhe programe të rekomanduara me këtë temë

60-minuta-Apple-12

Nuk është hera e parë që bota e televizionit përqendrohet në këtë lloj subjekti. Së pari, ne do të përmendim atë që nuk është më e popullarizuara, por nëse kjo botë e brendshme e zhvillimit të softuerit vlen më mirë, një botë e pamëshirshme që duket më shumë si luftë. Nuk po flasim për një serial tjetër përveç silic luginëNë të, një grup ekspertësh të rinj të programimit që punojnë për një kompani të madhe vendosin të ndërmarrin një aventurë më vete, në djepin e teknologjisë, qytetin e Silicon Valley. Në këtë seri, megjithëse u xhirua në një mënyrë humoristike, ne mund të vlerësojmë se sa e vështirë është të hapësh një boshllëk sot në këtë univers të zhvillimit të softuerit dhe si jetojmë në një flluskë konstante dhe të rrezikshme parash, stoqesh, drejtuesish dhe mundësish. Në këtë mund të shohim shfaqje nga zhvilluesit kryesorë të aplikacioneve.

Një serial tjetër parësor i geek-ut është Teoria e Big Bengut, megjithëse tema e zhvillimit nuk është çelësi, në të mund të shohim kame të rëndësishme profesionistë si Elon Musk, bashkëthemelues i PayPal dhe CEO i tanishëm i Tesla Motors. Më në fund, ne do të rekomandojmë një nga programet «60 minutëshe» në botimin e tij britanik, kolegu ynë Luis tashmë foli për programin. Në të ata hyjnë në Cupertino, në pjesën më të thellë të selisë së Apple ku askush nuk mund të hynte kurrë, me praninë e drejtuesve më të rëndësishëm të Apple, të cilët tregojnë procesin e zhvillimit të pajisjeve të reja, si dhe shumë gjëra që ata do të kënaqin kuriozitetin tuaj .

Ka gjithnjë e më shumë geekë dhe njerëz të interesuar në teknologji, prandaj ky lloj programi ka një tërheqje të konsiderueshme televizive, madje Mr. Robot, një serial i pabesueshëm, luan një haker interesant që nga kompjuteri juaj është i aftë të bëjë rrezet reale. Nëse dini seri më interesante me këtë temë, mos e humbni rastin ta lini në kutinë e komenteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.