Pllakat amë të iPhone 6 mund të kenë një hapësirë ​​të rezervuar për lidhjen NFC

Krahasimi i pllakave amë për iPhone

Isshtë një nga tiparet më të dëshiruara në pajisjet Apple për një kohë të gjatë, lidhja pa tel NFC (Pranë Komunikimeve në terren) përmes Bluetooth. Kjo teknologji është e pranishme në shumë telefona inteligjentë të tjerë Android dhe u lejon përdoruesve të jenë në gjendje lidhni terminalin tuaj me ndonjë pajisje ose pajisje shtesë aty pranëOse një altoparlant pa tel, një marrës multimedial ose një telefon telefonik për të bërë pagesa. Me një prekje të thjeshtë Komunikimi midis të dy pajisjeve kryhet pa pasur nevojë të kaloni nëpër cilësimet e telefonit. Anshtë një përparim dhe lehtësi që kompania Cupertino ka qenë duke lënë mënjanë, por duket do të prezantohej në iPhone 6 të ardhshëm, pasi analiza e pllakave amë të rrjedhura zbulon se ekziston një hendek ideal për të instaluar çipin me teknologjinë NFC.

Por si është arritur në këtë përfundim? Krahasimi i pllakave amë të rrjedhura i iPhone 6 4,7 inç dhe iPhone 6 5,5 inç me të cilin aktualisht përfshin iPhone 5S, ekziston një hendeku ideal për këtë çip (kuti të kuqe në imazhin e mësipërm). Madhësia e lidhësit në bord për një çip përputhet me madhësinë e çipave NFC PN65, madhësia 32-pin dhe 5mm x 5mm, si ai i montuar në terminalet e konkursit. Në imazhin më poshtë mund të shihni madhësinë e vrimës për çipin e supozuar NFC në pllakën amë, në një kuti të kuqe, krahasuar me vrimën për të instaluar një çip të lidhjes së të dhënave, në të gjelbër.

Vrimë për çipin NFC në iPhone 6

Për momentin asgjë tjetër nuk është hamendje për një pllakë amë që nuk dihet nëse vërtet do të thotë ajo e montuar në iPhone 6, çka nëse është e vërtetë është se Apple mbetet prapa konkurrencës Kur bëhet fjalë për lidhjen e pajisjeve përmes Bluetooth, teknologjia NFC është shumë e shpejtë, e dobishme dhe shmang nevojën e kalimit të cilësimeve të iOS në mënyrë që të konfiguroni një pajisje të re Bluetooth për ta lidhur atë. Do të duhet të presim që Apple të prezantojë pajisjen dhe të na befasojë me karakteristikat e saj më 9 Shtator në Keynote që do të përgatitet tashmë.

A mendoni se ky mund të jetë konfirmimi që iPhone 6 integron teknologjinë NFC?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Juan Perez dijo

    Vitin e kaluar në prezantim Apple qeshi me karakteret NFC HAHAHA go