Pllaka është skeptike në lidhje me fillimin e Apple AirTags

Apple AirTag

Një nga humbësit e mëdhenj që kanë vendosur kompanitë e mëdha të teknologjisë (Apple dhe Samsung) bastet në fenerët e vendndodhjes suaj është Pllakë, kompania e parë që i nxori ato në treg më shumë se 5 vjet më parë. Thashethemet e para që tregonin interesin e Apple për krijimin e fenerëve të saj nuk iu pëlqyen Tile.

Pas gati një viti zërash, Apple dje prezantoi fenerët e saj të vendndodhjes të quajtur AirTag dhe nuk është për t'u habitur, CEO i Tile CJ Prober, nuk ka marrë kohë për të shprehur përshtypjet e tij në këtë drejtim, sipas TechCrunch.

Përpara seancës dëgjimore të Apple me Kongresin sot mbi pretendimet për monopol, Tile pretendon se ju shqetësoheni që Apple favorizon produktin tuaj në një mënyrë që është e dëmshme për produktet e ngjashme me pllakat.

Në muajt e fundit, Apple ka qenë nën vëzhgim të ngushtë nga autoritetet Amerikan për teknikat e supozuara të monopolit që e rrethojnë atë, duke qenë Tile, së bashku me Epic Games, dy kompanitë më të mëdha që po tërheqin telat.

Për të shëruar në shëndetësi, ashtu si uli komisionin nga 30% në 15% të zhvilluesve që gjenerojnë më pak se 1 milion dollarë, Apple gjithashtu ju keni hapur aplikacionin tuaj të Kërkimit për produktet e palëve të treta, por për momentin nuk është e qartë nëse Tile planifikon të integrojë produktin e saj në këtë shërbim, diçka që ajo e ka njoftuar Chipolo me fenerin e tij One Spot.

Me shumë mundësi uli kokën dhe integro këtë shërbim të riMeqenëse nuk është i kufizuar në fenerët e Apple, në teori, nuk duhet të ndikojë në shitje, përtej atyre përdoruesve që preferojnë fenerët e Apple sesa fenerët e pllakave.

CJ Prober, CEO i Tile, deklaron në deklaratën e bërë publike pas njoftimit të AirTags se:

Ne e mirëpresim konkurrencën, për sa kohë që është konkurrencë e ndershme. Fatkeqësisht, duke pasur parasysh historinë e mirë-dokumentuar të Apple për të përdorur avantazhin e saj të platformës për të kufizuar padrejtësisht konkurrencën për produktet e saj, ne jemi skeptikë.

Dhe duke pasur parasysh historinë tonë të kaluar me Apple, ne mendojmë se është plotësisht e përshtatshme që Kongresi të marrë një vështrim më të afërt të praktikave specifike të biznesit Apple për hyrjen në këtë kategori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.