Pokémon GO ishte dje në mbarë botën nga një sulm i DDoS

xhep-shko-bie-sulm-ddos

Për disa javë tani, duket se nuk përmendet asnjë aplikacion ose lojë tjetër në çdo blog teknologjie. Duke lënë mënjanë nëse na pëlqen ose flasim kaq shumë, është bërë një aplikim urrejtës, për të cilin jemi lodhur duke dëgjuar kaq shumë biseda, për Cezarin se çfarë është e Cezarit. Ky aplikacion që filloi fillimisht në Shtetet e Bashkuara, Zelandën e Re dhe Australi ato tashmë janë në një numër të madh të vendeve evropiane, përfshirë Spanjën, por nuk kemi asnjë lajm se kur do të jetë në gjendje të arrijë në Amerikën Latine, posa ta dimë do t'ju informojmë menjëherë.

Lëshimi në më shumë vende evropiane mund të jetë një përpjekje shtesë për serverat Nintendo që mbështesin këtë lojë dhe që nga mesdita e së Shtunës, serverat filluan të dështonin. Por kjo nuk ishte për shkak të fluksit masiv të ndjekësve, përkundrazi serverat u rrëzuan për shkak të një sulmi të mohimit të shërbimit, i njohur më mirë si DDoS, kështu që dje nuk mund të luhej në asnjë vend ku loja është zyrtarisht e disponueshme. Llogaria e Pokémon GO Twitter njoftoi se po kalonte një sulm DDoS dhe se të gjithë serverat ishin të prishur.

Me sa duket ata që janë përgjegjës për këtë sulm është një grup i quajtur PoodleCorp, i cili ka dashur të bëhet i famshëm duke bezdisur miliona përdorues të cilët nuk kanë qenë në gjendje ta shijojnë këtë lojë për një ditë të plotë këtë fundjavë. Shpresojmë që Nintendo ta marrë parasysh këtë sulm dhe të përpiqet të zgjidhë problemet e ardhshme të këtij lloji, nëse jo, dëshiron që ethet e Pokémon GO të shpërndara nga pothuajse të gjithë të zhduken shpejt. Në fund të ditës së djeshme, me kohën Spanjolle, shërbimi tashmë po funksiononte si duhet, megjithëse lidhja me serverat ishte pak më e ngadaltë se normalja, megjithëse në disa vende ajo ende ka probleme operacionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iOS-të dijo

  Jam i lumtur shumë shpresoj se ata po përgatisin një sulm tjetër.

 2.   Markus dijo

  Gjithmonë ka një mor ... gjithmonë

  1.    iOS-të dijo

   Ejani viciate me pak fat këtë pasdite e njëjta gjë. Ideja e lojës është sinqerisht e mirë, por pokemoni në mes të vitit 2016 merr erë

 3.   Markus dijo

  Një plaçkitës gjithmonë kërcen ... Gjithmonë ...

 4.   jlvalle83 dijo

  në këtë moment ai nuk më lejon të hyj

 5.   Louis V dijo

  Një shënim i lehtë… .Nintendo nuk është përgjegjës për projektin, ai ngarkon vetëm një komision nga një pjesë e fitimeve, loja është në krye të Niantic dhe The Pokemon Company.