Politika e re e privatësisë WhatsApp kërkon që ne të ndajmë të dhënat tona me Facebook

Disa ditë më parë ne ndryshuam vitin, një natë në të cilën pajisjet mobile zënë sërish në qendër të vëmendjes sepse ato na mbajnë në kontakt me të gjithë të afërmit tanë. Këtë vit edhe më shumë për shkak të kufizimeve të ndryshme që ka pasur secili prej nesh. WhatsApp po merrte gjoksin për të gjithë trafikun që kishte gjatë natës së 31 Dhjetorit, disa vjet më parë të gjithë folën për sms-të dhe thirrjet që u bënë, tani të gjithë flasin për WhatsApp. Por gjithçka nuk do të jetë mirë WhatsApp do të azhurnojë politikën e tij të privatësisë dhe po, do të ndajë më shumë të dhëna tona me Facebook. Vazhdoni të lexoni se ne ju tregojmë të gjitha detajet e azhurnimit.

Në rast se nuk e mbani mend, Facebook bleu WhatsApp në 2014, kjo është arsyeja pse si kompani mëmë ka kontrollin e aplikacionit të mesazheve. Me ndryshimin e vitit ata duan të ndryshojnë termat dhe kushtet e WhatsApp duke azhurnuar politikën e saj të privatësisë. Një azhurnim që disa përdorues po e marrin tashmë dhe që përqendrohet në mënyrën se si WhatsApp do të përpunojë të dhënat e përdoruesit.

Do të jetë që nga 8 shkurt 2021 kur ne, si përdorues të WhatsApp, do të ndajmë me Facebook regjistrimin e llogarisë tonë WhatsApp si dhe numrin tonë të telefonit, të dhënat tona të transaksionit, informacionin në lidhje me shërbimin, informacionin e ndërveprimit, informacionin e pajisjes mobile, adresën IP dhe "informacionin tjetër të identifikuar ... ose të marrë njoftim paraprak për ju ose bazuar në pëlqimin tuaj" Dhe kjo për çfarë? sipas Facebook-ut informacioni do të përdoret për të "kuptuar se si përdoren shërbimet tona ose tuajat", "Përmirësoni shërbimet tuaja", "bëni sugjerime për ju", "personalizoni karakteristikat dhe përmbajtjen" dhe "shfaqni ofertat dhe reklamat përkatëse në Produktet e Kompanisë Facebook".

Tani, Ky ndryshim i ri i politikës nuk duhet të jetë i keq (ose i mirë)Në fund, të gjithë përfitojmë nga një aplikacion falas, më i përdoruri në mesazhet e çastit. Kemi shumë më tepër aplikacione që bëjnë të njëjtën gjë si WhatsApp, por sepse është ai që përdoret më shumë nga përdoruesit, ata e mbajnë atë status të privilegjuar. Ajo për të cilën duhet të jemi të qartë është se nuk ka asgjë falas, dhe nëse ata na e ofrojnë, ne ndoshta po paguajmë me informacionin tonë. Është pyetja e secilës që vendosim nëse jemi më të interesuar të përdorim WhatsApp të jemi në kontakt me kontaktet tona, me vlerë të tepricës, ose nëse preferojmë që gjigandi i rrjeteve sociale, Facebook, të mos dijë asgjë për ne ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Nëse ata tashmë kishin vjedhur të dhëna të tepërta më parë, imagjinoni tani ... Unë kam qenë vite pa whatsapp, unë u çregjistrova vite më parë kur ata ndryshuan kushtet e shërbimit në mënyrë që ju t'u jepnit atyre leje për të vjedhur gjithçka që ata dëshironin nga celularin tuaj. Dhe jeta ime është përmirësuar, edhe tani kam një marrëdhënie më të mirë me miqtë e mi dhe qëndrojmë më gjatë. Dhe jo vetëm kaq, koha që nuk më bën të humbas me grupe duke dërguar shaka, meme dhe imazhe që nuk kanë asnjë lidhje me grupin, dhe pastaj kohë shtesë për të pastruar të gjitha ato plehra që nuk doni dhe për ndonjë arsye në celulari juaj. arsyeja whatsapp ju detyron të ruani në celularin tuaj duke zënë hapësirë.

 2.   David dijo

  Ju duhet të jepni "Më vonë", mos pranoni për asnjë arsye.

  Në BE nuk do të ndikonte tek ne.
  … Por nëse jepni pëlqimin e shprehur, ata MUND të ndajnë të dhënat tuaja. Nëse vjedh, vjedh dhe kush bie, kapet mirë.