Apple rrit porositë për komponentët dhe pjesët për iPhone 7

iPhone-7-zi-1

Apple ka rritur porositë për pjesët dhe komponentët e nevojshëm për prodhimin e iPhone-it të ardhshëm 7 dhe 7 Plus, sipas burimeve në zinxhirin e furnizimit në Tajvan.

Një rritje prej 10 përqind e vëllimit të porosisë për pjesët dhe përbërësit sugjeron që Apple është gjithnjë e më optimist në lidhje me kërkesa për pajisje të reja midis përdoruesve ekzistues e smartphone-it Cupertino, e gjithë kjo pavarësisht nga interesi relativisht modest për modelet e reja të iPhone krahasuar me para-lëshimet e viteve të kaluara.

Një faktor tjetër i mundshëm në rritjen e porosive të Apple është Kujtimi global i Samsung-ut për smartphone-in e saj Galaxy Note 7 javën e kaluar, pas ankesave të shumta që pajisja merr flakë gjatë karikimit. Lajmi padyshim që nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe për rivalin më të madh të Apple, i cili kishte nisur lajmet e tij Shënimi 7 si një konkurrent i drejtpërdrejtë i iPhone 5,5 inç.

Samsung tashmë ka tërhequr vullnetarisht pajisjen e saj kryesore nga 10 vende, përfshirë Korenë e Jugut, ndërsa Amazon dhe Best Buy gjithashtu kanë thënë se nuk po shesin pajisjen Samsung., dhe tani Consumer Reports ka bërë thirrje për një tërheqje zyrtare, e cila do ta bënte të paligjshme shitjen e telefonave në Shtetet e Bashkuara.

Samsung u ka thënë klientëve se do të duhen të paktën 14 ditë për të zëvendësuar telefonët e tyreDhe me disa operatorë celularë si T-Mobile që ofrojnë zbritje të plotë, blerësit duhet të mbajnë në mend se kjo është e njëjta javë që iPhone i ri pritet të shpallet, dhe oferta e Apple mund të jetë shumë joshëse.

Shumë varet nga sa shpejt Apple mund të përmbushë para-porositë për terminalet e saj të reja. Ndërsa kompania zakonisht lëshon një iPhone rreth dy javë pas prezantimit të tij, informacioni i planifikimit i AT&T tregon se iPhone 7 mund të mbërrijë në 23 Shtator.

Pavarësisht urdhrave nga Apple, disa furnitorë thuhet se janë ende të shqetësuar se ngritja mund të jetë jetëshkurtër pasi vëllimi i porosisë për pjesë dhe përbërës të rinj mund të zhvendoset në Q4, thanë burimet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.