CEO i Porsche: "iPhone i përket në xhepin tënd, jo në rrugë"

Porsche

Industria e automobilave është e ndarë, me disa sektorë që mbështesin makina autonome që janë duke u zhvilluar nga Apple dhe Google dhe të tjerë që e kritikojnë atë, të tilla si CEO i Porsche. Në një intervistë me një medium gjerman, udhëheqësi i lartë i kompanisë luksoze të makinave, Oliver Blume, ka siguruar që «iPhone i përket në xhep dhe jo në rrugë".

Në këtë mënyrë, Blume kritikon idenë se kompanitë e teknologjisë po përpiqen të hidhen në një treg në të cilin kanë pak përvojë, pasi nuk shohin një të ardhme në të cilën makineritë do të zëvendësojnë qeniet njerëzore në rrugë. Në vitet e fundit, Porsche ka futur mjete të ndryshme në automjetet e saj që lehtësojnë sigurinë rrugore në rast se shoferi shpërqendrohet. Porsche mund të ngasë në mënyrë autonome kur ngas drejt e përpara dhe është i aftë të frenojë automatikisht kur automjetet përpara fillojnë të ndalen. Sidoqoftë, Oliver Blume e ka siguruar këtë Porsche nuk ka interes në zhvillimin e makinave që janë të afta të drejtojnë vetë.

Kjo është arsyeja pse CEO i Porsche ka hodhi poshtë idenë e partneritetit me kompanitë e teknologjisë si Apple për të zbatuar inteligjencën artificiale në automjete (prandaj "iPhone i përket xhepave tanë dhe jo në rrugë").

disa deklarata disi të rrezikshme ato të CEO të Porsche, duke marrë parasysh që duket se industria po shkon drejt një të ardhme me makina autonome.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   danim1 dijo

    Duket shumë mirë që vjen nga Porsche, nëse do të blija një do të ishte të shijoja gjendjen e saj, jo ta merrja vetëm.