Posteri kryesor për "Stranger Things" u krijua me iPad Pro dhe Apple Pencil

Gjërat Stranger

Një artist me qendër në MB, Kyle Lambert, ka zbuluar procesin e tij të krijimit të posterit kryesor të serisë hit Netflix: "Stranger Things". Netflix i kërkoi artistit të mbante temën e viteve '80, në të cilën përqendrohet seriali, dhe i dha atij një skicë të paqartë të idesë, prerje të përafërt të vetëm disa episodeve të para dhe disa imazhe aktive për të komunikuar historinë në një të vetme imazhi.

Lambert tha që vendosi të përdorë iPad Pro për projektin sepse tableta e lejon atë të "vizatojë në një mënyrë shumë të natyrshme"sidomos kur përdoret së bashku me Apple Pencil. Ai përdori pajisjen Apple në procesin kryesor të vizatimit të posterëve që ka fituar famë në internet në javët pas Stranger Things të lëshuar në korrik, por gjithashtu ka qenë i njohur për Lambert ka krijuar art mahnitës iPad në vitet e fundit, më e rëndësishmja në një interpretim fotorealistik të Morgan Freeman në 2013.

"Ky ishte një projekt shumë emocionues për mua, si një artist i cili filloi me pikturimin në vaj, më pëlqeu vërtet sfida për të riprodhuar këtë stil tradicional të pikturës duke përdorur mjete dixhitale", tha Lambert.

“Përdora iPad Pro për të bërë idetë paraprake të përbërjes dhe skicën që u bë posteri i fundit i Gjërave të Huaja. Unë vendosa të përdor iPad Pro për fazën e vizatimit të posterit sepse zbuloj se jam në gjendje të vizatoj shumë natyrshëm në pajisjen Apple duke përdorur lapsin. Pajisja, në përgjithësi, është mirë të mbahet për periudha të gjata kohore, është shumë e lëvizshme dhe aplikacioni që kam përdorur ka disa mjete të shkëlqyera për vizatimin me laps.

Skica origjinale që përfundimisht u bë posteri i fundit për Stranger Things.

Skica origjinale që përfundimisht u bë posteri i fundit për Stranger Things.

Specifike, në iPad Pro Lambert ka përdorur aplikacionin iOS, Nxjerr në dritë, për t'ju ndihmuar në procesin tuaj të vizatimit, dhe pastaj kaloi në Photoshop në Mac për të përmirësuar rezolucionin e imazhit në një rezolucion më të lartë në mënyrë që të mund të pikturoni sende të vogla në rezolucionin më të mirë të mundshëm. Gjatë procesit të ngjyrosjes, artisti përdori një tabletë Wacom Intuos që lidhet me një Mac për të vepruar si një skicë, në mënyrë që ai të mund të përqendrohet në sa më shumë imazh, sa të jetë e nevojshme, pa pasur nevojë të vrapojë dorën pasi e bën këtë kur duke përdorur kombinimin iPad Pro dhe Apple Pencil.

Megjithatë, procesi nuk ishte veçanërisht i drejtpërdrejtë, siç përshkruan Lambert, ideja e përdorni iPad Pro për të shtuar shtresa dhe kështu të jetë në gjendje të detajojë zonat që ai mendonte se kishin nevojë për një stil vizatimi më të rrjedhshëm që pajisja desktop nuk i dha. Ajo shkoi para dhe prapa midis dy pajisjeve dhe aplikacioneve shumë herë për të dhënë përfundimisht pamjen përfundimtare të posterit të Gjërave të Huaja. Lambert u porosit gjithashtu të punonte në portrete të ndryshme të personazheve për të shërbyer si dhurata për aktorët, veçanërisht ato të Sheriff Hopper, Eleven dhe Dr. Brenner, dhe disa imazhe aktive të momenteve më përfaqësuese të serisë në 8 episodet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.