Eve Extend, duke zgjeruar shtrirjen e pajisjeve tuaja Eve HomeKit

Prodhuesi i aksesorëve demotikë të pajtueshëm me HomeKit, Eve, zgjidh kufizimin e madh të aksesorëve HomeKit që lidhen me Bluetooth në Qendrën e Aksesorëve: diapazoni i shkurtër i këtij lloji të lidhjes. Për këtë, ajo ka lansuar Eve Extend, një aksesor i vogël që e zgjidh atë plotësisht.

Shtë një urë që lidhet me rrjetin WiFi në shtëpi dhe me të cilën janë lidhur deri në 8 pajisje Eve përmes Bluetooth, në mënyrë që ne mund t'i vendosim ato për aq sa kemi nevojë për aq kohë sa ka mbulim WiFi, pasi që kjo Eve Extend do të jetë ajo që lidhet me Qendrën përmes rrjetit tonë shtëpiak. Ne e kemi testuar atë dhe do t'ju tregojmë se si funksionon.

Bluetooth, konsum i ulët, diapazon i shkurtër

Eve ka zgjedhur lidhjen Bluetooth për pajisjet e saj HomeKit për një arsye të qartë: konsumi minimal. Nuk ka nevojë për asnjë lloj kablli është perfekte për fmë e keqe të vendosësh një sensor ose të ngjashëm aty ku vërtet na nevojitet, pa qenë nevoja të kërkojmë spinën ose bëni instalime instalimesh. Dhe arritja e kësaj duke ruajtur autonominë e mjaftueshme kërkon përdorimin e Bluetooth, pasi WiFi konsumon shumë më shumë energji.

Por kjo ka një çmim: diapazoni i Bluetooth është shumë më i ulët se ai i WiFi. Duke marrë parasysh që na duhet një iPad, Apple TV ose HomePod që pajisja të lidhet me rrjetin tonë HomeKit, këto pajisje Eve nuk mund të vendosen larg këtyre pajisjeve Apple. Mbushja e shtëpisë me HomePods ose Apple TV është e shtrenjtë, prandaj rëndësia e këtij Eve Extend të ri, me një çmim shumë më të ulët.

Eve Extend, një urë që e zgjidh atë

Eve Extend i ri lidhet përmes WiFi (2,4 ose 5GHz), por nuk ka asnjë problem sepse nuk punon me bateri ose bateri, por është i lidhur në rrjetin elektrik. Do të jenë aksesorët e tjerë të Eve që do të lidhen me të përmes Bluetooth. Në rastin tim, unë kisha probleme në lidhje me Eve Aqua, një kontrollues i ujitjes i krijuar për jashtë dhe që është larg nga Apple TV-ja ime, kështu që nuk mund të hyja në të përveçse kur u afrova me iPhone tim.

Artikulli i lidhur:
Rishikimi i Eve Aqua, Kontrolluesi i ujitjes i pajtueshëm me HomeKit

Isshtë një pajisje shumë e vogël (75x23x78 mm) që lidhet përmes një kabllo microUSB me çdo ngarkues USB konvencional. Kablli i përfshirë nuk është shumë i gjatë, por meqenëse është një lidhje konvencionale, mund të blini një nga gjatësitë që ju nevojiten pa ndonjë problem. Bërë nga plastike e bardhë, është shumë diskrete dhe mund ta vendosni në çdo raft ose tryezë pa u përplasur. Në rastin tim, unë e kam vendosur atë në një raft rreth 5 metra në një vijë të drejtë nga Eve Aqua, dhe funksionon mirë.

Konfigurimi dhe funksionimi

Konfigurimi është shumë i thjeshtë, por para se të fillojmë duhet të sigurohemi që të gjithë aksesorët tanë Eve të azhurnohen në versionin më të fundit të firmuerit. Për ta bërë këtë, shkoni te cilësimet e aplikacionit Eve (lidhje) dhe kontrolloni që të mos keni azhurnime në pritje. Bërë atë, Duhet ta shtoni këtë Eve Extend si çdo pajisje tjetër HomeKit, duke skanuar kodin përkatës QR dhe duke ndjekur hapat që tregon aplikacioni Eve.

Kur të ketë ardhur koha do t'ju kërkojë të shtoni aksesorët që dëshironi të lidhni me këtë urë Eve Extend. Duhet të keni parasysh se sapo të lidheni me të, ata nuk do të lidhen më me njësinë e kontrollit drejtpërdrejt, kështu që nëse e zhvendosni dhe dëshironi ta lidhni përsëri me Apple TV ose HomePod direkt, duhet së pari ta shkëputni nga Eve Extend . Nuk ka shumë më shumë për të thënë në lidhje me funksionimin e këtij Eve Extend, pasi që në vetvete nuk bën asgjë, shërben vetëm të jetë një urë lidhëse me pjesën tjetër të aksesorëve.

Mendimi i redaktorit

Ishte diçka që duhej të ndodhte dhe më në fund ndodhi. Në mungesë të Apple që lançon një panel kontrolli HomeKit më të përballueshëm sesa Apple TV (199 €), HomePod (329 €) ose një iPad (349 €), prodhuesi Eve ka lansuar Eve Extend, një urë që lejon zgjidhjen e problemeve. të lidhjes Bluetooth, me një diapazon të kufizuar. Kjo urë përmbush në mënyrë të përsosur misionin e vetëm të lidhjes me deri në 8 pajisje Eve dhe lidhjen e tyre me HomeKit Qendror që keni konfiguruar, pa marrë parasysh sa janë larg për sa kohë që ka mbulim WiFi. Dëshiroj vetëm që spina të jetë e integruar në pajisje, të jetë në gjendje ta vendosë atë në korridore. Çmimi i tij zyrtar është 49,95 € dhe së shpejti do të jetë në dispozicion në Amazon (lidhje)

Eve Zgjasë
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
49,95
 • 80%

 • Eve Zgjasë
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • E vogël dhe diskrete
 • Lidhja WiFi 2,4 dhe 5GHz
 • Konfigurimi i lehtë
 • Operacion transparent te përdoruesi

Contras

 • Një prizë e integruar në vetë pajisjen mund ta bëjë atë më funksionale

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.