Presidenti i Sharp "konfirmon" një iPhone 8 me ekran OLED

IPhone AMOLED

Isshtë një nga përmirësimet më të përfolura dhe më të parashikuara për iPhone-in e ardhshëm që do të shohë dritën në vitin 2017 që përkon me dhjetë vjetorin e lansimit të tij, prezantimi i paneleve OLED. Tani kryetari i Sharp "konfirmon" këtë pikë, duke theksuar më tej se "nëse Apple nuk lëviz në këtë rrugë [...] nuk do të ketë risi.

Thashethemet në lidhje me prezantimin e paneleve OLED në pajisjet e gjeneratës së ardhshme iPhone nuk janë diçka e re, madje kishte spekulime për mundësinë e tij në modelet aktuale iPhone 7 dhe 7 Plus megjithatë, kompania do të kishte vendosur të priste deri në vitin 2017 për zbatimin e tij, mbase motivuar edhe nga kapaciteti i kufizuar i furnizuesve për të përmbushur kërkesën e lartë nga Apple.

IPhone 8 me ekran OLED duket gjithnjë e më i mundur

Uebfaqja japoneze Nikkei edhe një herë ka raportuar mbi tiparet e mundshme të iPhone të gjeneratës së re që shumë njerëz tashmë i referohen drejtpërdrejt si iPhone 8, dhe kjo pavarësisht nga fakti se gjenerata aktuale e pajisjes ka qenë në treg vetëm pak një muaj.

Tre modele iPhone në 2017

Vetëm disa ditë më parë ky medium i njëjtë theksoi atë Apple po punon deri në tre modele të pajisjeve iPhone për vitin 2017. Dallimi i parë i madh midis këtyre tre pajisjeve do të përcaktohet nga madhësia e ekranit të tyre dhe kjo është se Apple, për herë të parë, do të prezantonte një model pesë inç. Kështu, sipas burimeve të cituara nga Nikkei, iPhone 8 i 2017 do të mbërrinte në versione prej 4,7 inç, 5 inç dhe 5,5 inç.

iphone-7-plus-24

Risi tjetër e madhe e theksuar me këtë mjet do të ishte kthimi i qelqit si material kryesor, i cili u braktis pas iPhone 4 dhe 4s. IPhone tjetër do të braktisë materialin e aluminit për të paraqitur një mbulesë të pasme të bërë tërësisht prej qelqi. Por duke ndjekur linjën aktuale në të cilën një model (iPhone 7 Plus) paraqitet si një model "premium" i diferencuar nga pjesa tjetër nga diçka më shumë sesa madhësia e tij (një aparat fotografik ekskluziv me lente të dyfishta që krijon një modalitet Portret që është gjithashtu ekskluzive), iPhone 8 5,5 inç do të shfaqte gjithashtu një veçori të veçantë dhe unike: një ekran OLED.

Ekrani OLED

Në këtë mënyrë, ndërsa modelet 4,7 dhe 5-inç do të vazhdonin të ruanin ekranin tradicional LDC, iPhone 8 Plus do të ishte më "premium" falë kësaj Ekran OLED.

Për momentin nuk e dimë nëse do të ketë vërtet tre modele iPhone 8 dhe nëse shpërndarja e ekraneve do të jetë siç thekson Nikkei, por ajo që dimë tashmë është se Apple do të prezantojë panele OLED, ose të paktën kjo është ajo që ka konfirmuar vetë presidenti i Sharp.

Tai Jeng-wu, Kryetar i Sharp dhe ekzekutivi i Hon Hai (mos harroni se Sharp tani i përket Foxconn, furnizuesi dhe montuesi kryesor i Apple), ka konfirmuar studentëve të Universitetit Tatung që marrin pjesë në emërimin e tyre të nderit që Apple po punon në ekranet OLED për iPhone.

IPhone ka evoluar dhe tani po lëviz nga LTPS (poli-silic i temperaturës së ulët) [panelet] në panelet OLED.

Tai Jeng-wu më tej tregoi se kjo është rruga e inovacionit që Apple duhet të ndjekë:

Ne nuk e dimë nëse iPhone OLED iPhone do të jenë një sukses, por nëse Apple nuk ecën në këtë rrugë dhe nuk transformohet, nuk do të ketë risi. Ashtë një krizë, por është gjithashtu një mundësiTha Tai.

Shfaqjet OLED ofrojnë një kontrast më i lartë i ngjyrave krahasuar me ekranet LTPS që pajisjet iPhone kanë përdorur tradicionalisht. Konkurrentët e Apple, të tillë si Samsung, LG, Motorola dhe të tjerët, tashmë përfshinë teknologjinë OLED në shumë prej pajisjeve të tyre për mjaft kohë, ndërsa Apple dhe partnerët e saj shpesh kanë theksuar se teknologjia OLED është në modë. "E mbingopur".

Apple filloi të përdorë ekranet OLED vitin e kaluar me mbërritjen e Apple Watch dhe së fundmi, e ka përdorur këtë teknologji në MacBook Pro Touch Bar. Gjithçka tregon se herët a vonë ai do të përfundojë duke ofruar një iPhone OLED, megjithatë, ne do të duhet të presim për ta konfirmuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   asdf dijo

  më shumë nga e njëjta

 2.   David dijo

  Unë nuk e shoh që mund të ndryshojë me ekranet OLed nëse telefonët e tjerë e kanë atë, por iPhone është akoma ekrani më i mirë, përveç nëse zbatojnë diçka me të vërtetë revolucionare, të cilën unë nuk e mendoj kështu.

  1.    Xavi Couselo Lopez dijo

   Epo, nëse nuk e shihni, lexoni përsëri artikullin. E bën shumë të qartë. Një konsum shumë i ulët, ngjyra të zeza më të thella dhe më të gjalla, por korrigjimi i ngopjes së tepërt që kanë të tjerët, shih Samsung