Çfarë ka të re në iOS 14

Tim Cook sapo filloi prezantimin të javës së Konferencave të Zhvilluesve të Apple, e famshmja WWDC 2020. Një Keynote shumë i qetë për Cook, pasi për shkak të pandemisë së koronavirusit, për herë të parë po shfaqet virtual, pa audiencë në Teatrin e Steve Jobs, kështu që është shumë mos jete live.

Filloi duke iu referuar problemit aktual të racizmit në botë dhe sesi Apple është plotësisht kundër diskriminimit ndaj njerëzve për shkak të ngjyrës së tyre. Ai gjithashtu ka përmendur, natyrisht, pandeminë e lumtur të COVID19.

Craig Federighi ka njoftuar iOS-in e ri 14. Ne kemi widget për ekranin kryesor. Ata do të jenë plotësisht të personalizueshëm. Ne do të kemi një bibliotekë të aplikacioneve në qendër të vëmendjes, për një kërkim të shpejtë.

Funksioni i Foto në foto nga iPad, vjen në iOS për iPhone. Ne do të jemi në gjendje të ndjekim videon në riprodhim duke vepruar me aplikacione të tjera.

Siri merr më shumë rëndësi. Funksione të vogla të reja për të zgjeruar kapacitetin e Siri. Ne kemi një përkthyes, pa lidhje interneti, për të zhvilluar biseda në gjuhë të ndryshme.

Mesazhet në grupe: Emoji të reja, përmend kur përgjigjem. Maps gjithashtu ka veçori të reja të zgjeruara. Rrugët e biçikletave, vizioni i lartësisë ku jemi, njoftimet për covid-19, etj.

CarPlay: Aktivizohet për iPhone dhe Apple Watch, dhe padyshim, për makinat e përputhshme. Ju mund të përdorni dhe të filloni makinën dhe mund të ndani kontrollin e automjetit tuaj me një përdorues tjetër.

AppStore: Ata do të jenë në gjendje të ekzekutoni aplikacione speciale pa qenë nevoja t’i shkarkoni ato. Shembulli i pagesave në kafene, parkingje, etj. përmes NFC, kodeve speciale QR, etj.

Dhe deri më tani lajmet për iOS 14. Ndiqni prezantimin me iPadOS. E vërteta është se të gjitha këto lajme ishin parë më shumë sesa shiheshin këto ditë me të gjitha thashethemet se kishte kur Kodi iOS 14 në fillim të vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.