Privatësia e përdoruesit mbetet kryesore për Apple

Etiketat e privatësisë

Dhe është që privatësia e përdoruesve për Apple është një aspekt me të vërtetë i rëndësishëm në politikat e saj të përdorimit dhe kjo është arsyeja pse kompania sapo ka hedhur në treg një seksion të ri në faqen e saj të internetit në të cilin shfaq etiketime të ndryshme të privatësisë për aplikacionet tuaja.

Këto etiketa tani përkëdhelen ekskluzivisht për aplikacionet vendase të Apple por gjestet në këtë kuptim janë parë tashmë kur flasim për aplikacione të palëve të treta që i gjejmë në App Store. Në çdo rast është një listë që tregon dhe ofron më shumë transparencë në lidhje me përdorimin e të dhënave tona personale.

Privatësia është e rëndësishme për të gjithë përdoruesit

Ne mund të mendojmë se kjo nuk na prek aspak ose mund të jemi duke menduar të kundërtën dhe duke qenë disi "obsesivë" me të dhënat personale me të cilat merren kompanitë. Fakti është që ju duhet të keni një rrugë të mesme dhe nuk mund të shikoni nga ana tjetër kur flasim për të dhënat personale, kjo është arsyeja pse transparenca është e rëndësishme dhe Apple shpjegon qartë se çfarë bën me të dhënat tona, çfarë përdor dhe për çfarë i përdor ato.

Etiketat tona të privatësisë janë krijuar për t'ju ndihmuar të kuptoni se si përdoren të dhënat tuaja në aplikacionet tona, duke përfshirë ato që ne zhvillojmë në Apple. Kjo bashkon etiketat e privatësisë të aplikacioneve tona për iOS, iPadOS, macOS, watchOS dhe tvOS në një vend.

Në këtë rast ju ftojmë që hyni në seksionin e uebit të Apple në faqen e saj të internetit dhe shikoni me sytë tuaj numrin e aplikacioneve që i nënshtrohen kontrollit të rreptë të politikave të privatësisë së kompanisë. Logjikisht, disa funksione kërkojnë pak a shumë të dhëna personale, por brenda Apple ka një vijë të kuqe të shënuar në shumë prej tyre Dhe nganjëherë kjo është gjithashtu kundërproduktive pasi që ata nuk mund të ofrojnë disa shërbime sepse nuk i kanë këto të dhëna më të sakta të përdoruesit, shih për shembull disa funksione Siri ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.