CallKit has disa probleme; Apple mban miratimin e shtesave të saj

CallKit Një nga risitë më interesante që erdhi nga dora e iOS 10 është CallKit, një SDK i ri me të cilin zhvilluesit mund të shtojnë funksionet e tyre në aplikacionin iOS Phone. Në këtë mënyrë, për shembull, ne mund të vendosim nëse do të bëjmë një thirrje WhatsApp, një thirrje Skype apo një thirrje konvencionale nga aplikacioni që kemi instaluar si parazgjedhje në iPhone. Por duket se CallKit nuk po punon ashtu siç dëshiron Apple.

Përveç opsionit për të bërë thirrje nga aplikacione të palëve të treta nga aplikacioni Telefon, CallKit na lejon gjithashtu lejon instalimin e bllokuesve e thirrjeve ose identifikuesve SPAM, ose mirë, do të na lejonte nëse do të funksiononte mirë. Tani për tani, ato aplikacione ato zakonisht nuk funksionojnë, por nuk është faji i zhvilluesve të tij, nëse jo Apple. Kështu e shpjegon Rocketship Apps, zhvilluesi i CallBlock.

CallKit jep më shumë probleme sesa pritej

Ne sapo patëm një telefonatë me ekipin e rishikimit të Apple dhe të dy i kemi dhënë shpjegime njëri-tjetrit. Ata na kanë bërë të ditur se zgjerimet e drejtorive të thirrjeve, pjesë e të cilave është Callblock, ndërpriten me ndërprerje për shkak të problemeve me CallKit, i cili është korniza e re që Callblock përdor për të shfaqur thirrjet. Çështja pritet të zgjidhet në iOS 10.1 dhe ata kanë ndërprerë shqyrtimet e këtyre shtesave derisa iOS 10.1 të jetë në dispozicion publikisht.

Sipas asaj që thotë Rocketship Apps nga ato që Apple u ka thënë atyre, çështjet do të rregullohen me lëshimin zyrtar të iOS 10.1. Deri më tani, e vetmja risi interesante që dihet për iOS 10.1 është se do të lejojë përdoruesit e një iPhone 7 Plus të bëjnë fotografi me një sfond të paqartë, e cila në blogosferë (veçanërisht anglo-saksone) njihet si "Efekti Bokeh" . Nëse Apple përputhet me atë që është premtuar, një risi tjetër do të jetë se ne mund të përdorim zgjerime si ajo e përmendur Bllokimi i thirrjeve pa probleme të mëdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.