Dëbora është problemi i fundit në Apple Store i ri në Çikago

Vetëm disa muaj më parë Apple Store i ri dhe tani legjendar, i vendosur në lumin Michigan të Çikagos, hapi dyert. Gjatë ditëve të para të funksionimit, grupe të ndryshme pretenduan se dritat brenda Apple Store ata hutuan zogjtë e mjedisit, të cilat përfundojnë duke vdekur kur përplasen me kristalet gjigante që përbëjnë një pjesë të strukturës së dyqanit.

Por duket se nuk është i vetmi "problem" që kjo kompani po i paraqet mjedisit. Sipas blogut Chicago Spudart, dyqani i ri Apple po ka probleme me akullin dhe borën që grumbullohen në çatinë e Apple Store pasi që me sa duket është një çështje tjetër që nuk u mor parasysh gjatë hartimit të saj.

Dyqani i ri Apple në Çikago u krijua pa marrë parasysh dimrat e ashpër në zonë, pasi nuk ka ulluqe që janë përgjegjëse për kapjen e dëborës që shkrihet, kështu që siç ndodh, ajo bie në të dy anët e dyqanit, gjë që ka detyruar autoritetet të vendosin një gardh mbrojtës rreth e rrotull dyqanit, në mënyrë që parandaloni që një copë dëbore të bjerë mbi një kalimtar në zonë.

Strikshtë e habitshme që me një investim fillestar prej 62 milion dollarë, i cili u ul përfundimisht në 27 milion dollarë, ky dyqan i ri Apple po vuan nga këto lloje të çështjeve të dizajnit, sidomos kjo e fundit, pasi është një problem që mund të ishte marrë parasysh duke vendosur disa ulluqe të projektimit që nuk ndikonin në estetikën e dyqanit ose integrimin e tyre në çati, por duket se studioja arkitektonike e Zeller Realty Group ishte në një tjetër gjë ndërsa dizajnoi këtë Apple Store mitik në Çikago.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Arguinano dijo

  kanelloni? me të vërtetë?

  1.    D. dijo

   Ai do të ishte i uritur ndërsa e shkruajti ...

  2.    Ajri fanal dijo

   Normal që nuk ka kanelloni, të gjithë i hëngrën në festivalin Sant Esteve në Katalonjë.

 2.   Mori dijo

  "Projektuar", në rreshtin e fundit, mendoj se keni dashur të vendosni të dizajnuar

 3.   Janar dijo

  Kulmi i dyqanit është i dizajnuar mirë. Në fakt, ajo ka disa ngrohës që parandalojnë grumbullimin e borës dhe ka sisteme që e bëjnë ujin të rrëshqasë nëpër brendësi të kolonave të ndërtesës. Këtë herë, megjithatë, ata kishin një problem softueri që parandalonte funksionimin korrekt të sistemit, i cili shkaktoi formimin e stalaktiteve të akullit që ishin shkëputur.