Prodhuesi i Beatles nuk është i kënaqur me tingullin Dolby Atmos të disa këngëve

Giles Martin

Giles Martin, komentoi në një intervistë të botuar në Rolling Stone më problemi me disa këngë të Beatles kur luheshin në Dolby Atmos, teknologjia mbi të cilën është ndërtuar formati audio i hapësirës i Apple. Martin, përgjegjës për përzierjet Dolby Atmos për dy albumet, shpjegon pse Sgt.Peppers Lonely Hearts Club Band nuk "tingëllon mirë" në Dolby Atmos, ndërsa Abbey Road po.

Gjithçka duket se tregon se basi është pjesërisht fajtor për këtë "problem" të vogël që u bë publik pas intervistës me Martinin. Përzierjes i mungon basi nga llogaria e tij dhe vëren se versioni Dolby Atmos i "Abbey Road" performon shumë më mirë në këtë lloj tingulli sepse është zërit më afër versionit stereo.

Sgt Pepper's, si e prezantoni veten tani, Unë në fakt do ta ndryshoj.Nuk më tingëllon shumë mirë. Availableshtë në dispozicion tani në Apple Music. Por unë do ta zëvendësoj. Eshte mire . Por nuk është mirë. Sgt. Pepper ishte, mendoj, albumi i parë i përzier në Dolby Atmos. Dhe ne e bëmë atë si një prezantim teatral. Më pëlqeu ideja që Beatles të ishin të parët që bënin diçka. Greatshtë mirë që ata ende mund të jenë të parët që bëjnë diçka.

Ju mund të dëgjoni ndryshimin me audio hapësinore. Mund të mos jetë gjithmonë më mirë, por ka një ndryshim. Unë mendoj se ne po mësojmë mjetet për të sjellë atë ndryshim te njerëzit. Gjëja e mirë është se krijon një mjedis dëgjimi më të prirur në të cilin i kushtoni vëmendje, në vend që të keni vetëm audio në kokën tuaj kështu që të ndaloni së menduari.

Interesante, Martin beson se teknologjia e avancuar biometrike siç është njohja e fytyrës, matjet e trupit dhe testet e presionit të veshit do të përdoret një ditë për të personalizuar përvojën e dëgjimit në muzikë.

Perceptimi i përzierjeve të Dolby Atmos në kufje varet nga variabla të shumtë siç kemi komentuar në disa raste në podcast -in e Apple, kjo ndodh për shkak të disa faktorëve të tillë si lloji i kufjeve, trashësia, qoftë me apo pa kabllo, por ndikon edhe në madhësinë e kufjes.koka në strukturën kockore të secilit person. Kjo është arsyeja pse përmirësimi i kësaj përvoje dëgjimi është i rëndësishëm për të gjithë dhe nevojiten teknologji të reja për të paraqitur muzikën e regjistruar ashtu siç synohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.