Projekti Apple Car pëson një pengesë të re

Apple Car

Edhe pse nuk ka asgjë zyrtare nga kompania në lidhje me Makina Apple, Nuk është se po i mohon zërat që dalin për projektin. Është e vërtetë që një projekt ekziston, sepse e kemi dëgjuar dhe lexuar shumë herë se si po ndryshojnë protagonistët e tij. Është gjithashtu e vërtetë që nuk e dimë me siguri se në çfarë pike e kemi projektin, por ato që dëgjojmë janë shumë thashetheme për këtë temë. E fundit që ka ardhur nuk është aspak e mirë, si të mëparshmet. duket si mollë Ajo do të zvogëlojë më tej karakteristikat e makinës së ardhshme të kompanisë dhe përveç kësaj do të vonohet përsëri.

Bloomberg, burimi i shumë informacioneve që filluan si thashetheme, por përfunduan në realitet, pohon se projekti Apple Car nuk është në rrugën e duhur. Tani për tani ne konstatojmë se ky projekt ka pësuar pengesa të shumta, veçanërisht vonesa. Ka kohë që flasim për makinën autonome të kompanisë amerikane dhe sa herë shohim se po vonohet gjithnjë e më shumë. 

Tani për tani, thashethemet e reja vazhdojnë në të njëjtën rrugë dhe shënojnë një vonesë të re. Tashmë e kemi të njëqindtën, siç po thoja dhe nuk dihet se kur do të jetë gati. Megjithatë, mund të jetë më shpejt se sa pritej, sepse i njëjti thashetheme sjell lajme të reja të këqija. Makina e Apple nuk do të jetë aq autonome sa pritej fillimisht. Apple donte të krijonte një makinë vetë-drejtuese pa timon apo pedale, por ka vendosur që një plan i tillë nuk është i realizueshëm në këtë moment. Automjeti do të ketë veçori të drejtimit të drejtimit që funksionojnë në autostrada, por nuk do të jetë në gjendje të operojë plotësisht vetë gjatë gjithë kohës. Çfarë ka qenë, diçka që ne tashmë e dimë në botën reale.

Makina do të ketë një procesor personal të dizajnuar nga vetë kompania Apple, të ngjashme me Mac, iPhone dhe iPad. Çipi që do të mbajë, sipas thashethemeve të mëparshme, është i barabartë me katër nga çipat më të lartë Mac dhe është pothuajse gati për prodhim. Do të përfshijë një grup të personalizuar sensorësh LIDAR, sensorë radar dhe kamera, të cilat do të jenë në gjendje t'i ofrojnë makinës informacione për pozicionimin, të dhënat e korsisë dhe orientimin në krahasim me njerëzit dhe objektet.

Për momentin, të gjitha janë thashetheme, por Duket se po i afrohemi realitetit. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.