Testi i baterisë: iOS 14 beta 4 vs iOS 14 beta 1 vs iOS 13.5.1 vs iOS 13.6

Jetëgjatësia e baterisë së iPhone-it tonë ka qenë gjithmonë dhe do të jetë një nga ato çështjet më të rëndësishme për të gjithë përdoruesit. Kur Apple lëshon një azhurnim të ri, shumë përdorues presin disa ditë për të dëgjuar komunitetin dhe për të parë nëse këshillohet të azhurnohet ose të presë.

Sot flasim përsëri për një provë të re të baterisë, një provë që krahasoni jetën e baterisë midis beta-s së parë dhe të katërt të iOS 14 dhe azhurnimeve të iOS 13.5.1 dhe iOS 13.6, versioni më i fundit i iOS që Apple po nënshkruan aktualisht nga serverat e saj.

Sipas djemve në iAppleBytes, që nga ajo kohë ata kurrë nuk kanë bërë teste të baterisë në versionet beta të iOS ato janë akoma versione provë që nuk janë 100% të optimizuara. Sidoqoftë, këtë herë ajo ka kryer testet e jetës së baterisë si me beta-n e parë të iOS 14 ashtu edhe me atë të fundit të disponueshëm sot.

Rezultatet i kanë krahasuar ato me versionet përfundimtare të iOS 13.5.1 dhe iOS 13.6. Ndryshe nga raste të tjera, iAppleBytes i ka kryer këto teste vetëm në dy terminale, posaçërisht në iPhone SE 2020 dhe iPhone 11 Pro Max, terminalet me kapacitetin më të ulët dhe më të lartë të baterisë në gamën e iPhone sot respektivisht.

Nëse jeni duke testuar iOS 14 nga beta e parë, do të keni kontrolluar se si beta e fundit e disponueshme ka zvogëluar jetën e baterisë në nivele të ngjashme me iOS 13.6, një version që përjetoi një ulje të jetëgjatësisë së baterisë në pothuajse të gjitha terminalet.

Strikshtë e habitshme që beta e parë e iOS 14 që Apple nisi sapo të mbaronte konferenca kryesore e iOs 14, domethënë e të gjitha versioneve të analizuara, ai me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë, madje edhe më i vjetër se versionet e fundit përfundimtar të iOS 14.


Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.