Pse nuk po bën Epic të njëjtën gjë për Xbox, PlayStation dhe Nintendo?

Epic ka filluar një luftë kundër Apple (dhe Google) për "abuzim të pushtetit dhe monopol", megjithatë qëndroni të qetë me politikat e Microsoft (Xbox), Sony (PlayStation) dhe Nintendo. A janë kaq të ndryshëm nga njëri-tjetri?

Apple dhe Google janë çuar në një luftë publike dhe procese gjyqësore nga Epic, zhvilluesi i Fortnite, i cili siguron që rregullat që dy kompanitë amerikane vendosin mbi zhvilluesit të jenë abuzive dhe monopole. Në deklaratën që Epic ka lëshuar në lidhje me padinë e saj kundër Apple, siguron që problemi kryesor është pamundësia për të instaluar aplikacione nga një dyqan tjetër përveç App Store. Kësaj i duhet të shtojmë komisionin prej 30% që Apple merr për të gjitha blerjet nga dyqani i saj i aplikacioneve.

Epic ka bërë të njëjtën gjë në versionin e tij të lojës për Android, megjithëse këtu mund të instaloni aplikacione nga dyqane përveç asaj zyrtare. E vetmja gjë që Google kërkon është që nëse aplikacioni juaj është në dyqanin e tij zyrtar, ju duhet të jeni në përputhje me rregullat e tij, ndër të cilat është komisioni 30% për blerjet. Por zhvilluesit janë plotësisht të lirë të zgjedhin dyqane të tjera të aplikacioneve, të tilla si Samsung, apo edhe të instalojnë aplikacionet e tyre nga një faqe në internet, pa nevojën e një dyqani si të tillë. Sigurisht ... dyqani zyrtar ka më shumë rëndësi, është një vitrinë madhështore që Epic dëshiron të përfitojë pa i lënë asnjë qindarkë Google.

Nëse hedhim një vështrim në komisionet prej 30%, duket se ato janë më shumë një standard i industrisë, sepse të gjitha dyqanet e mëdha karikojnë saktësisht njësoj. Në tabelë (me mirësjelljen e Eduardo Archanco, @eaala në Twitter) mund të kontrolloni. Ndoshta të gjitha këto kompani janë po aq abuzive dhe monopole si Apple, kështu që le të shohim se çfarë ndodh në botën e video konzollave.

Video konzola: dyqane ekskluzive dhe komision 30%

Çfarë po ndodh me video consoles? A është situata shumë e ndryshme? Realiteti është se jo, praktikisht identik me atë që ndodh me Apple dhe dyqanin e saj të aplikacioneve. Të dy Sony me PlayStation, Nintendo me Switch dhe Microsoft me Xbox gjejmë dyqane ekskluzive të aplikacioneve, nuk ka asnjë mundësi të instalimit të burimeve të tjera për të instaluar lojëra video, që do të thotë se nëse dikush dëshiron që loja e tyre të luhet në ndonjë prej këtyre konzollave të lojës, ata duhet të kalojnë nëpër dyqanin zyrtar të prodhuesit. A tingëllon e njohur për ju? Po, pikërisht ajo që Apple i imponon iPhone-it të saj dhe atë për të cilën Epic ankohet hidhërimisht.

Dhe sa ngarkojnë ata si komision për blerjet e bëra në këto dyqane? 30%, saktësisht e njëjtë me Apple. Atëherë, pse askush nuk ngatërrohet me ta? Thjesht duhet t’i hidhni një sy reagimit në rrjetet sociale pas asaj që ndodhi me Epic dhe Apple. Apple ka qenë prej kohësh zhytur në një det ankesash për abuzim me një pozitë dominuese ose monopol të plotë, të cilat deri më tani nuk kanë shkuar askund, por që kanë krijuar idenë e përhapur se "Apple abuzon me zhvilluesit". Sidoqoftë, ne tashmë kemi parë që nuk bën asgjë që nuk bëjnë markat e tjera të mëdha.

Një tjetër arsye pse Epic nuk do të guxojë të hyjë në një luftë me lojërat kompjuterike është ajo 80% e lojtarëve të Fortnite luajnë në këto pajisje. A mund ta imagjinoni humbjen e 80% të përdoruesve tuaj papritmas? Do të ishte katastrofike për kompaninë, dhe unë personalisht shumë dyshoj se ata synojnë ta rrezikojnë atë. Ne gjithashtu duhet të shohim reagimin e lojtarëve, të cilët ndoshta këtu nuk do të ishin aq të qartë se kush do të ishte njeriu i keq në film.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lewis rodriguez dijo

  Eeeehh ke te drejte ne ato qe thua por kjo nuk do te thote qe Apple dhe Google kane nje monopol te montuar, Apple nuk lejon asnje sherbim qe rivalizon me to, Google me YouTube vrau Windows Phone, jo vetem qe nuk leshoi nje aplikacion, une bllokoj çdo jozyrtare për Windows Phone kur kjo nuk është bërë me iOS ose gjithashtu siç i bëri Amazon duke tërhequr YouTube nga pajisjet e saj, Apple nuk lë një aplikacion me lojëra në re pa ndonjë arsye ose logjikë, thjesht është, ju dëshironi për të luajtur pajisje Apple sepse kalon nëpër kutinë

  1.    Jose junior dijo

   Nuk është e detyrueshme që Google ose një kompani tjetër të lëshojë një aplikacion në një sistem, as Microsoft ose Apple nuk e kanë bërë atë në sistemet rivale, përveç përjashtimeve. Unë kam një FireStick dhe edhe pse nuk kishte asnjë aplikacion YouTube, ai mund të shihej në shfletues, të instalonte një apk ose të përdorte Firefox me një faqeshënues. Gjithmonë ka pasur një mënyrë, në rastin e një konsolë ose një pajisje për të parë transmetimin nuk i bën ato thelbësore për personin, një celular i bën.

 2.   Jose junior dijo

  Bëni sikur krahasoni një dyqan aplikacionesh për celularë, kur celulari është një e mirë e domosdoshme kundër dyqaneve të konzollave, të cilat nuk janë një e mirë e domosdoshme.

  Çfarë marifete ...

  1.    ElMojas dijo

   Kur jemi duke folur për një lojë, unë nuk shoh ndonjë problem në krahasim me tastierat, por kur 80% e lojtarëve të saj janë në këto, por nuk ka vezë për ta luajtur atë.

  2.    Xavi dijo

   Celulari është një gjë e domosdoshme? A e subvencionon shteti atë? A ka ndonjë bonus social për smartphone?
   Nuk e dija sa e fortë!
   Për të mashtruar tuajat.

 3.   Damian dijo

  Kush e mbron Apple në vitin 2020?

 4.   kikec dijo

  Sony me PlayStation, Nintendo me Switch dhe Microsoft me Xbox tashmë mund të përgatiten, ose çfarë mendoni? që nëse heqin ekskluzivitetin e Apple Store mund të kenë ekskluzivitet? kështu që ose të gjithë bashkohen ose të gjithë kanë vdekur.
  Nga ana tjetër, për mua, arsyeja është Apple, krijon një ekosistem, një platformë dhe shumë përdorues dhe tani Epic dëshiron ta përdorë atë duke imponuar rregullat e tij, hahahaha, le Epic të bëjë të njëjtën gjë, apo është ajo që ne besojmë se Epic nuk imponon rregullat tuaja në lojërat tuaja? Hit i marketingut, i rrezikshëm për Epic