Pse është Apple marka e preferuar në Spanjë nëse mezi shet?

Në Spanjë, fenomeni Xiaomi ka mbretëruar për gati një vit, një vend ku Huawei bën përpjekje të mëdha falë afeksionit të përdoruesve dhe ku Samsung me diapazonin e mesëm dhe të ulët është pozicionuar si udhëheqësi absolut. Sidoqoftë, një studim i fundit ka bërë të qartë se pavarësisht nga të gjitha sa më sipër, Apple është marka e zgjedhur për përdoruesit. Kjo kundërshtohet qartë nga të dhënat e shitjeve të ndërmarrjes Cupertino në një vend që është konsideruar gjithmonë "periferik" për qëllimet e lansimeve dhe pikave të shitjes.

Pse është Apple marka e preferuar e përdoruesve spanjollë edhe pse është një nga më të shiturat? I njëjti dyshim më ka lindur, le të shohim cilat mund të jenë shkaqet.

Artikulli i lidhur:
Gjithçka që Apple do të paraqesë në Keynote më 10

Po flasim, natyrisht, për një sondazh që u botua së fundmi nga Datacentrik, në të cilin rreth 2.000 përdorues dixhitalë u anketuan në të gjithë Spanjën, këta që janë mbi 18 vjeç. Ky sondazh është bërë i njohur gjerësisht në mediat kombëtare përballë rezultateve kurioze, disa priten, siç është fakti që Mercadona është supermarketi i preferuar për shumicën, dhe të tjerët më të dyshimtë siç është fakti që në Andaluzi publiku preferon Cruzcampo birrë, por kjo nuk është tema që na sjell këtu. Sot vij të flas për diçka që me sa duket ka kaluar pak pa u vërejtur në media të caktuara, dhe ne kemi një ide pse. Unë dua të flas për faktin se Apple është marka e preferuar nga përdoruesit spanjollë, pavarësisht se është një markë e pakicës.

Imazhi i Spanjës me mollën e kafshuar

Nën këto rreshta po ju lë infografinë e Datacentrik në të cilën ata janë përpjekur të bëjnë të qartë pozicionin e përdoruesit kombëtar në lidhje me markat e tyre të preferuara. Duhet të theksohet se pavarësisht se ka përfshirë territore periferike si Ishujt Kanarie, as Ceuta dhe Melilla nuk shfaqen në hartë (Pse?)

Harta e markave kryesore të TEKNOLOGJIS në Spanjë

Mobilet më të shitur në Spanjë në vitin 2018 korrespondojnë me markat kineze Xiomi dhe Huawei. Sidoqoftë, pak i zgjedhin ata si të preferuarit dhe, në një shumicë mënyre, ata zgjedhin Apple në të gjithë Spanjën si kompaninë e tyre të teknologjisë referuese, pavarësisht se nuk mbretëron në shitjet e telefonave celularë ose kompjuterëve. Në këtë fushë, faktori aspirues është veçanërisht i fuqishëm.

Dhe është pikërisht kjo deklaratë e fundit që shoqëron infografinë që duam ta analizojmë me pak më shumë detaje.

Mbretërimi i telefonisë mobile në Spanjë

Në Spanjë, raporti i fundit shumë i besueshëm gjysmëvjetor është korriku 2019, hartuar nga Kantar, në të pasqyrohet se 88,9% e pajisjeve të shitura në Spanjë përdorin sistemin operativ Android, ndërsa 10,8% korrespondon me terminalet iOS (në mënyrë të pashmangshme iPhone). Çfarë e bën të qartë se iPhone është në Spanjë një produkt nëse jo i mbetur, të paktën është një kamare. Ne lehtë mund të verifikojmë që duke hedhur një vështrim përreth, iPhone është në mënyrë të pashmangshme një produkt më pak i zakonshëm në duart e përdoruesve.

Në nivelin evropian, këto të dhëna janë përmbysur, dhe kjo është se 21% e terminaleve të shitura janë iPhone, duke e vendosur firmën e Amerikës së Veriut të dytën në krye të shitjeve, pas Samsung-ut që dominon me 33%. Në Spanjë, konkretisht në Prill 2019, ne zbulojmë se Huawei është lider i tregut kombëtar me mbi 25% të tregut, i ndjekur nga afër nga Samsung dhe ne jemi pas Apple, duke u lidhur me një firmë relativisht të re në Spanjë siç është Xiaomi me rreth 12% treg ndaj, Si fiton një pjesë e tregut kinez që sapo ka zbritur në Spanjë nga askush tjetër përveç Apple?

Askush nuk e pranon, por çelësi është çmimi

Isshtë një temë tabu, por realiteti është i qartë. Shtë e vërtetë që terminalet Xiaomi ofrojnë një vlerë spektakolare për para, siç ofrohet nga Huawei dhe nuk mund të them të njëjtën gjë për Samsung. Sidoqoftë, megjithë cilësinë e ulët në rangun e mesëm që Samsung kishte tërhequr vite më parë, shumica e terminaleve të shitura përmes kompanive telefonike janë të tyret, dhe po, qartë është për shkak të çmimit dhe lehtësive të ofruara nga kompanitë, jo Kjo është rasti me iPhone, i cili kushton i njëjti i financuar nga kompania në detyrë si i blerë në pikën tuaj të besueshme të shitjes.

Ndërkohë, dhe përkundër faktit se Xiaomi meriton suksesin e saj në Spanjë, realiteti është se tetë terminalet më të shitur në Amazon janë nga Xiaomi, Dhe saktësisht të gjithë kanë çmime nën 170 €, rreth pesë herë më lirë se iPhone i ditës. Ato shiten pikërisht sepse janë shumë të lira, unë vetë i kam rekomanduar për lodhje, por realiteti është se kur ju thërrasin për një sondazh dhe ju pyesin, ajo që dëshironi me të vërtetë është një iPhone, pyetja është ... a jeni të gatshëm ta paguani atë? Në Spanjë është e qartë që jo.

Gjejmë të njëjtën situatë me makinat

Nëse shohim hartën që ai ka ofruar Datacentrik Për studimin e automjeteve gjejmë të njëjtën kontradiktë, Seat dhe Peugeot dominojnë tregun në teori, ne gjejmë pjesë të Volkswagen dhe vetëm një paraqitje të shkurtër të Dacia në Extremadura. Sidoqoftë, ne e rilexojmë mbishkrimin e fotografisë.

Harta e markave kryesore të makinave në Spanjë

Dhe megjithëse është e vërtetë që Seat dominon në një nivel të përgjithshëm në shitje, ne zbulojmë se automjeti më i shitur në gusht 2019 ishte larg Dacia Sandero, dhe nuk po flasim për një diferencë të vogël, por 2.620 njësi për 1.689 të Nissan Qashqai i cili është i dyti. Ne edhe një herë gjejmë një disonancë midis asaj që njerëzit duan në sondazhet dixhitale dhe asaj që njerëzit në të vërtetë përfundojnë të blejnë në Spanjë më pas. 

E mira për gjithë këtë temë është se ne jetojmë në një kohë të lirisë, në të cilën secili mund të blejë atë që dëshiron vërtet pa iu nënshtruar asnjë lloj zgjedhje të imponuar, dhe ku ne gjithashtu mund të përfitojmë nga konkurrenca e vazhdueshme midis markave që luftojnë për të qenë lider në sektor, dhe ne shpresojmë që ajo të vazhdojë ta bëjë këtë. Blini vetes atë që dëshironi dhe mundeni, pavarësisht nga ato që sapo lexoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javier Garmo dijo

  Mezi

  Whatshtë ajo që ka reklamimi. Të gjithë e njohin Apple por jo të gjithë i njohin markat e tjera.

 2.   Joseba1981@hotmail.com dijo

  Samsung është kompania që investon më së shumti në reklama por shet gjithçka, nga televizorët te makinat larëse.

  Apple bën shumë reklama për iPhone-in e saj.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Përgjigja është jo koherente dhe jothelbësore. Samsung bën shumë më shumë reklama të telefonisë mobile sesa Apple. Ndër të tjera, kjo është arsyeja pse ajo është një udhëheqëse e shitjeve në Evropë.