Pse emoticonat nuk shfaqen në iPhone tim?

Emojis IPhone

Në këtë artikull ne ju tregojmë arsyet për Pse nuk shfaqen emoticonat në iPhone?. Emoticonat kanë qenë prej vitesh metoda më e shpejtë dhe më e lehtë për të shprehur kryesisht emocionet dhe ndjenjat.

Me ardhjen e memoji, Apple zgjeroi aftësitë e emoji-ve, duke i lejuar përdoruesit krijoni emoticon të personalizuar me fytyrën tuaj. Nëse pajisja juaj ka ndaluar së shfaquri emoji ose nuk e ka pasur kurrë atë opsion, në këtë artikull do t'ju tregojmë arsyet dhe zgjidhjet e mundshme.

Emoticons nuk shfaqen në iPhone tim

Emoticonet e iPhone nuk shfaqen

Arsyet për pyetjen pse emoticons nuk shfaqen në iPhone janë përmbledhur në 3:

 • Dispozitivo antiguo
 • Pajisja pa përditësuar në versionin më të fundit
 • Tastiera e emoji-ve është fshirë

Dispozitivo antiguo

Apple prezantoi emoji me Lirimi i iOS 5, version që nuk arriti në iPhone 3G. Nëse pajisja juaj nuk shfaq ose nuk lejon përdorimin e emoji-ve, ju tashmë e dini pse.

El iPhone 3G qëndroi në iOS 4. Ka shumë pak gjasa që, sot, ndonjë përdorues të jetë në gjendje të vazhdojë të përdorë këtë pajisje.

Megjithatë, ka të ngjarë që pajisjet që dalin në treg më vonë, nuk janë përditësuar në versionet më të reja e cila filloi të përfshijë mbështetje për emoji.

Pajisja pa përditësuar në versionin më të fundit

Periodikisht, Apple prezanton emoji të reja përmes përditësimeve të softuerit. Për të qenë në gjendje të shikoni dhe përdorni këto emoji, është e nevojshme të keni gjithmonë të instaluar versionin më të fundit të iOS.

Jo vetëm për të qenë në gjendje të shijoni emoji-t, por sepse në këtë mënyrë, iPhone ynë do të jetë gjithmonë i mbrojtur përpara çdo cenueshmërie që është zbuluar si në sistem ashtu edhe në aplikacionet që e përbëjnë atë.

Tastiera e emoji-ve është fshirë

Nëse pajisja jonë është përditësuar në versionin më të fundit dhe emoji-t nuk shfaqen askund, problemi është në tastierën e emoji-ve.

Nëse nuk e kemi të instaluar tastierën emoji, nuk do të jetë e mundur t'i përdorim ato në pajisjen tonë. Zgjidhja e vetme për të zgjidhur këtë problem është të riinstaloni tastierën emoji në iPhone.

Si të instaloni tastierën emoji në iOS

instaloni një tastierë, qoftë ai i emoji-ve ose i ndonjë gjuhe tjetër, duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

instaloni tastierën emoji në ios

 • Ne kemi qasje në settings të pajisjes sonë përmes ekranit bazë.
 • Brenda Cilësimeve, klikoni në i përgjithshëm.
 • Tjetra, klikoni në tastierë > Teclados
 • Klikoni mbi Shtoni tastierë të re.
 • Në listë, ne kërkojmë Emoji dhe klikoni mbi të për ta instaluar.

instaloni tastierë në gjuhë të tjera, duhet të kryejmë të njëjtat hapa.

Si të përdorni emoticon në iPhone

përdorni emoticon në iPhone

Pasi të kemi instaluar tastierën emoji në iPhone, kur hyjmë në tastierë, në ekran shfaqet një ikonë emoticon. këndi i poshtëm i majtë i tastierës.

Duke klikuar mbi të do të shfaqen të dyja memoji të personalizuara që kemi krijuar, si dhe të gjithë koleksionin e emoji-ve të përfshira në versionin e iOS që kemi instaluar.

përdorni emoticon në iPhone

Por, nëse përveç tastierës në spanjisht dhe emoji-ve, ne kemi instaluar tastierë në gjuhë të tjera, ikona që na jep akses në emoticon është në të djathtë të butonit e cila na jep akses si në numra ashtu edhe në karaktere speciale.

Nëse klikojmë në glob, tastiera e shfaqur në këndin e poshtëm majtas, tastierat do të kalojnë midis të gjitha atyre të instaluara. Nëse e mbajmë të shtypur, do të shfaqet një listë me të gjitha tastierat e instaluara.

Si të zëvendësoni fjalët me emoji në tekste në iPhone

Ndërsa shkruajmë në çdo aplikacion, iOS automatikisht sugjeron një emoji bazuar në fjalë që kemi shkruar në shiritin e sugjerimeve. Nëse duam ta përdorim atë emoji, thjesht duhet të klikojmë mbi të dhe fjala do të zëvendësohet me emoji.

Nëse jemi me fat që rrethi ynë i miqve përdor platformën e mesazheve të Apple, Messages, nuk kemi pse të klikojmë në emoticonat që sugjeron tastiera, pasi aplikacioni na lejon automatikisht zëvendësoni fjalët me emoji.

Nëse duam të përfitojmë nga ky funksionalitet i aplikacionit Messages, duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Ne shkruajmë tekstin në një bisedë që kemi krijuar tashmë ose kemi krijuar një të re.
 • Atëherë kaluam në tastierën emoji duke klikuar në ikonën që i përfaqëson ato.
 • Më pas, pajisja jonë do të analizojë të gjitha fjalët në tekst dhe do të na tregojë me ngjyrë portokalli fjalët që kanë emoji-t e tyre përkatës.
 • Duke klikuar mbi fjalët në ngjyrë portokalli, automatikisht do ta zëvendësojmë fjalën nga emoji-t përkatës.

Si të përdorni emoticon në Mac

përdorni emoticon në mac

Apple vë në dispozicion për të gjithë përdoruesit e macOS, le njëjta seri emotive të disponueshme në iOS, duke përfshirë versionet e ndryshme sipas ngjyrës së lëkurës.

Nëse jeni duke përdorur versionin më të fundit të macOS, mund të përdorni të njëjtat emoticon të disponueshëm në versionin më të fundit të iOS të disponueshëm. Nëse jo, mund ta përdorni vetëmOS që Apple ka prezantuar në versionin që po përdorni.

Ndryshe nga iOS, nëse duam të aksesojmë emoji-t, ne nuk mund ta ndryshojmë tastierën, por duhet, për të hyrë, duhet të përdorim një shkurtore të tastierës nga pozicioni i kursorit ku duam të shtojmë emoticon.

Pasi të kemi vendosur kursorin ku duam të vendosim një ose më shumë emoticon, do të shtypim tastet Control + Command ⌘ + Spacebar. Duke klikuar në secilën prej tyre, ato do të shfaqen në tekst.

Me këtë shkurtore të tastierës, ne gjithashtu mund të shkruajmë piktograme, simbole teknike, plumba, shenja dhe simbole standarde si ⌘ ⎋ ⏎ ⎆ ⎉ ⍶ ► ◻︎ ® ☎︎

Si të shtoni një tastierë në iPhone

 • Ne kemi qasje në settings të pajisjes sonë përmes ekranit bazë.
 • Brenda Cilësimeve, klikoni në i përgjithshëm.
 • Tjetra, klikoni në tastierë > Teclados
 • Klikoni mbi Shtoni tastierë të re.
 • Në listë, ne kërkojmë emri i gjuhës që duam të instalojmë si tastierë dhe klikoni mbi të për ta instaluar.

Si të hiqni një tastierë në iPhone

hiqni një tastierë në iPhone

 • Ne kemi qasje në settings në iPhone nga ekrani kryesor.
 • Ne drejtohemi te menuja i përgjithshëm.
 • Tjetra, klikoni në tastierë > Teclados
 • Për të hequr një tastierë, ne e rrëshqasim atë drejt së majtës dhe kliko në Heq.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.