Pse Siri duket kaq budalla? sipas Walt Mossberg

Hej siri

Sigurisht që nuk duhet që një njeri i famshëm në Silicon Valley të thotë kështu që ne të pajtohemi. duke deklaruar se Siri është gjithçka përveç se i zgjuar. Analisti Verge, Walt Mossberg ka botuar një artikull duke kritikuar ashpër ndihmësin personal të Apple Siri, i cili vazhdimisht na ofron keqinterpretim, nuk është në gjendje të përgjigjet në pyetje të thjeshta dhe në shumicën e rasteve na tregon rezultatet e Safari. Në artikullin me titull Pse duket Siri budalla? Mossberg pretendon se Siri aktualisht nuk është në gjendje të përgjigjet në pyetjet themelore në lidhje me kandidatët për presidencën e Shteteve të Bashkuara, datat e luftërave botërore, cila është koha në Kretë ose ndonjë lloj pyetjeje sado e thjeshtë.

Në të gjitha ato raste Siri nuk dha informacionin e dëshiruar ndërsa si Google Now ashtu edhe Cortana ishin në gjendje të përgjigjeshin Nëse duhet të përdorim motorin e kërkimit dhe që ne vetë e gjejmë zgjidhjen. Siç mund ta lexojmë në artikull:

Javët e fundit, në pajisje të ndryshme të Apple, Siri nuk ka qenë në gjendje të thotë emrat e kandidatëve të partive që garojnë për presidencën dhe nënkryetarin e Shteteve të Bashkuara. Ose kur debatojnë. Ose kur mbahen Emmy-t. Ose datat e luftërave botërore. Kur pyeta për motin në Kretë, Siri më ofroi informacionin e motit për Kretën në Illinois, një qytet i vogël, në vend që të më ofronte informacionin e motit në ishullin Grek të Kretës.

Sipas Mossberg Apple ka rregulluar shumë nga problemet Siri falë reagimeve që i ka dhënë Apple dhe ka theksuar se kompania me bazë në Cupertino është gjithmonë duke përmirësuar Siri. Apple pretendon se përqendrohet më shumë në detyra të tilla si bërja e thirrjeve, dërgimi i një mesazhi, kontrolli i kohës ... në vend që të përqendrohen në pyetjet që përdoruesit mund të marrin, pasi ata kanë hequr dorë plotësisht kur kontrollojnë se si Siri na shërben vetëm për të kryer funksione pa prekur smartphone pasi në llojet e tjera të çështje, të tilla si pyetjet, gjithmonë jep përgjigje të gabuara ose na drejton drejtpërdrejt në rezultatet e kërkimita.

Mossberg shprehet se Apple ka humbur avantazhin që kishte ndaj Google, Amazon dhe Microsoft duke mos ditur si të përfitojmë nga potenciali i plotë që ofron Siri. Kjo ishte një nga arsyet pse krijuesit e Siri, u larguan nga kompania për të lëshuar një asistent të ri, Viv, i cili kohët e fundit është blerë nga Samsung dhe që sipas mediave që kanë qenë në gjendje të provojnë se është me të vërtetë një asistent që ju përgjigjet në pyetje të çdo lloji, madje duke na lejuar të bëjmë një bisedë bazuar në rezultatet që na ofron.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iOS-të dijo

  Siri është e padobishme. Nuk e di se çfarë kuptoni, a doni ta kërkoj në internet? Dhe mbi të gjitha, që nga iOS 10 ai ka një zë robot për të dy gratë dhe burrat

 2.   Mauro dijo

  Siri nuk është budalla ... është budalla !!!! Ai nuk e merr një pyetje të drejtë ose rastësisht. Apple me të vërtetë ra në gjumë me këtë zhvillim. Turp…

 3.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Hej siri, kush është Walt Mossberg? Siri: Asnjë ide, askush mendje. Në rregull faleminderit

 4.   GJ4 dijo

  hej siri, nesër duhet të jem në Parla rreth orës 13:00 - mendoj se është e mjaftueshme që e nesërmja të shkaktojë një alarm duke llogaritur kohën e udhëtimit
  Hej Siri, të hënën kam një takim me Pedro në Fuenlabrada - e njëjta gjë
  hej siri më kujto - dhe ti nuk e mban mend
  hej thirrje siri. dhe me problemin më të vogël nuk e bën
  Hej Siri dhe ata pushojnë të gjithë iPhone-et në shtëpinë time përveç timen
  APPLE kjo nuk funksionon, është si të krijoni diçka dhe të mos vazhdoni të azhurnoheni
  siri është vjetëruar dhe molla është prapa android me shumë aspekte
  çfarë turpi të jesh tifoz i mollës