Pse watchOS 10 është versioni më i mirë ndër vite

watchOS 10 ka qenë me ne për vetëm disa orë, është sistemi më i fundit operativ i pajtueshëm me Apple Watch që kompania Cupertino ka lançuar dhe është e destinuar të shënojë një para dhe pas në mënyrën se si ndërveprojmë me Apple Watch, tani që ndryshimet e tij janë të dukshme dhe madje ndikojnë në ndërfaqen e përdoruesit.

Zbuloni pse watchOS 10 është versioni më i mirë që Apple ka nxjerrë në vite dhe duhet ta instaloni sa më shpejt të jetë e mundur. Ne ju tregojmë të gjitha veçoritë e tij të reja dhe përvojën tonë pas përdorimit të parë, do t'ju duket absolutisht e pabesueshme dhe nuk do të dëshironi ta kaloni atë.

Si të shkarkoni dhe instaloni watchOS

Le të fillojmë nga fillimi, ashtu siç na pëlqen. Mund të shkarkoni dhe instaloni watchOS në disa hapa të thjeshtë, Për ta bërë këtë, thjesht duhet të shkoni te aplikacioni Shikojnë i iPhone-it tuaj dhe në seksionin i përgjithshëm zgjidhni opsionin Përditësimi i softuerit, Kjo do të kryejë shpejt një kërkim për versionet më të fundit të disponueshme të watchOS.

Nëse keni një pajisje të pajtueshme me watchOS 10, mund ta instaloni lehtësisht. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të keni parasysh se të gjitha orët Apple nga Seria 10 (të përfshira) e tutje do të mund të ekzekutojnë watchOS 4.

Të gjitha përmirësimet në watchOS 10

Para së gjithash, me watchOS 10 vijnë dy fytyra të reja të orës. Lajmi fokusohet para së gjithash në "Paleta", një sferë që simulon një gamë ngjyrash, mjaft minimaliste dhe që sinqerisht nuk më thotë asgjë.

Snoopy

 • Formuesi "Solar" tregon tani orët në një sfond të ndritshëm.
 • Sfera Snoopy ka më shumë se 100 animacione të ndryshme.

Krejt e kundërta e sferës së re të i përgjakshëm, një sferë e animuar, argëtuese, llafazane dhe shumë më e përpunuar se sferat e vjetra të Disney-t. Kjo sferë ka një modalitet të errët shumë interesant që ndihmon në ruajtjen e autonomisë së Apple Watch tonë të paprekur, dhe gjithashtu ka një sërë animacionesh specifike dhe shumë argëtuese. Kjo sferë Snoopy paraqet pozicione të ndryshme në varësi të kohës së ditës, padyshim një alternativë përtej sferave klasike të Disney që kishim më parë.

Për më tepër, aplikacioni Trajnimi dhe Aktiviteti tani integrohet me sensorët e biçikletave, duke përmirësuar saktësinë në rastin e biçikletave elektrike dhe shumë më saktë zbulimin e çdo lloj rënieje që mund të rezultojë në dëmtim të përdoruesit. Kur fillojmë një stërvitje, iPhone do të tregojë aktivitetin në kohë reale me të dhëna trajnimi, ideale për kur e lëmë pajisjen në montimin e biçikletës.

Nomad Base One Max

 • Tani mund të përdorni sensorë Bluetooth për biçikletën.
 • Fuqia e biçikletës: Do të tregojë nivelin tuaj të intensitetit në vat gjatë stërvitjes.
 • Zonat e fuqisë: Do të tregojë pragun funksional të fuqisë.
 • Shpejtësia e biçikletës: Do të tregojë shpejtësinë aktuale dhe maksimale, distancën dhe të dhëna të tjera.

Krahas kësaj kemi edhe përmirësime në aplikacionin Health, zbulimi i disponimeve dhe emocioneve të ndryshme përmes aplikacionit Mindfulness. Ne tashmë e dimë se Apple ka treguar interes të veçantë këtë vit për të mbështetur edhe shëndetin mendor të përdoruesve të saj, duke mos u fokusuar vetëm në aspektin thjesht fizik, dhe ky është një përparim i rëndësishëm. Në këtë mënyrë, mund të na ndihmojë të identifikojmë faktorët që ndikojnë në disponimin tonë, duke përfshirë Është në gjendje të identifikojë se sa kohë kalojmë jashtë gjatë ditës për të matur ekspozimin ndaj dritës natyrore.

Në aplikacion Mesazhe Ne do të mund të shohim Memoji ose fotot e kontaktit, në varësi të cilësimeve që kemi bërë. Ne te njejten menyre, Ne kemi funksionin e fiksimit të bisedave tona të preferuara të disponueshme për përdorim të lehtë, dhe madje modifikoni mesazhet dhe renditini ato në një mënyrë shumë më intuitive.

Aplikim Aktivitet Është gjithashtu i rinovuar, me ikona të reja në qoshe duke shfrytëzuar në maksimum ekranin dhe duke na lejuar të ndajmë shpejt përmbajtjen dhe të kontrollojmë çmimet. Nëse kthejmë kurorën dixhitale, do të shohim unazat në ekranet e individualizuara, duke na lejuar të rregullojmë objektivat dhe të konsultojmë të dhënat në një mënyrë shumë më specifike se deri tani. Për më tepër, përmbledhja javore tani përfshin më shumë informacion dhe do të shfaqë avatarët e përdoruesve me të cilët ne ndajmë informacionin e aktivitetit tonë.

Aplikim hartat Tani do të na lejojë të aksesojmë përmbajtjen offline që kemi shkarkuar më parë në iPhone. Përveç kësaj, funksioni "radio në këmbë" do të llogarisë shpejt se sa kohë do të duhet për të shkuar nga një pikë në tjetrën, duke na ofruar informacion të detajuar në lidhje me pikën më të afërt. pikat e interesit.

Nga ana e saj, Aplikacioni Moti tani do të na japë informacion më efektiv falë efekteve të sfondit vizual dhe kontekstual. Mund të kontrollojmë indeksin UV, cilësinë e ajrit dhe shpejtësinë e erës me një shikim. Nëse rrëshqasim djathtas, mund të konsultojmë kushtet më specifike të mjedisit, duke lëvizur poshtë do të ndryshojmë pamjen e informacionit sipas intervaleve kohore dhe madje do të konsultojmë shpejt nivelin e lagështisë.

Këto janë funksione të tjera gjëra interesante që Apple ka përfshirë:

 • Në Apple Watch SE, Apple Watch Series 6 dhe modelet e mëvonshme, orët e ekspozimit të ditës do të llogariten.
 • Të dhënat e rrjetit të energjisë në kohë reale do të shfaqen nga ndërlikimi i aplikacionit Home.
 • Ne do të zbulojmë nëse një fëmijë dërgon ose merr përmbajtje delikate brenda grupit Family Sharing.
 • Njoftimet e urgjencës shfaqen tani si njoftime kritike.
 • Tani mund të bëjmë thirrje audio në grup FaceTime.

Pajisjet e përputhshme:

 • Seria Apple Watch 4
 • Seria Apple Watch 5
 • Seria Apple Watch 6
 • Apple Watch SE (2020)
 • Seria Apple Watch 7
 • Seria Apple Watch 8
 • Apple Watch SE (2022)
 • Apple Watch Ultra (2022)
 • Seria Apple Watch 9
 • Apple Watch Ultra (2023)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.