Brezi i ardhshëm i Apple Watch mund të na identifikojë nga pulsi ynë

ora-mollë-seri-3 Tani për tani, mënyra e vetme që ai ka Apple Rights Watch të na njohësh është me anë të kodit të hyrjes. Ne do të duhet ta vendosim këtë kod sa herë që heqim orën. Ndërkohë, ne mund të përdorim të gjithë përmbajtjen e tij, shumica e të cilave ndahet me iPhone, ose të paguajmë me Apple Pay në vendet e mbështetura. Por kjo mund të ndryshojë nëse njerëzit e Cupertino vendosin të zbatojnë një teknologji që është zbuluar sot.

Apple e ka titulluar patentën e saj të re si 'Sistemi i identifikimit të përdoruesit i bazuar në pletizmografi»Dhe përshkruan një sistem që përdor sistemin oksimetër impuls për të identifikuar nënshkrimin biometrik të rrahjeve të zemrës së një përdoruesi. Këto të dhëna mund të përdoren më vonë për të identifikuar përdoruesin në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si bëhet me Touch ID.

Apple Watch mund të na njohë nga pulsi

Nga ajo që mund të lexojmë nga patenta, sistemi mund të funksionojë në të dy modelet e Apple Watch që janë aktualisht në shitje. Në fakt, e tij operacioni është shumë i ngjashëm me atë se si e matni pulsin tuaj sot, domethënë, projekton dritë në lëkurën tonë dhe mat se sa dritë absorbohet dhe kthehet në pajisje. Shtë e qartë se kjo metodë identifikimi nuk mund të konkurrojë me një sensor të gjurmës së gishtit, kështu që Apple ka menduar edhe për më shumë variante.

Përveç rrahjeve tona të zemrës, të cilat do të varen nga ritmi, forca dhe lloji i lëkurës suaj, Apple ka menduar gjithashtu regjistroni mënyrën tonë të lëvizjes duke përdorur sensorë si akselerometri dhe xhiroskopi. Për shembull, në mënyrë që Apple Watch tonë të mund ta dijë se jemi ne, do të shikonte rrahjet që merr përmes lëkurës sonë dhe si e bëjmë lëvizjen e shikimit të kohës.

Ky sistem vërtetimi mund të zëvendësojë Touch ID, kështu që ne mund të paguanim me Apple Watch edhe nëse nuk e kishim iPhone afër. Logjikisht, që kjo të jetë e mundur, ora inteligjente do të duhet të jetë në gjendje të lidhet me një rrjet të dhënash, kështu që të paktën kjo pagesë do të ishte e disponueshme vetëm në një version të ardhshëm të orës inteligjente të Apple.

Siç themi gjithmonë, se një patentë është paraqitur nuk do të thotë që ne do ta shohim atë të zbatuar në një pajisje, por ata do të duhet të bëjnë diçka nëse duan që Apple Watch të jetë më i pavarur nga iPhone. Në çdo rast, mendoj se do të duhet të presim nja dy vjet për të takuar gjeneratën e re të Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.