Purelle, pastrues ajri me HomeKit dhe Thread

Airversa ka lançuar pastruesin e ri të ajrit Purelle, një pajisje që bën diferencën me të tjerët kryesisht duke vënë bast mbi teknologjinë e së ardhmes, Thread, për ta lidhur atë me rrjetin tonë të automatizimit të shtëpisë.

 

tipare kryesore

Kur flasim për pastruesit e ajrit, duket se nuk ka shumë vend për risi apo dizajn, të paktën tani për tani. Pastruesi Airversa Purelle ka dizajnin që do të prisnit nga një pajisje e këtij lloji: një prizëm i rrumbullakosur me një dizajn të matur, me ngjyrë të bardhë si mbizotëruese dhe me grila në vende të ndryshme për hyrjen dhe daljen e ajrit. Kjo nuk do të thotë që përfundimet e saj janë të mira, se plastika e përdorur është cilësore dhe se rrjetat janë vendosur në mënyrë strategjike në mënyrë që dizajni i tij është sa më elegant. Lartësia e tij 34,5 cm dhe pesha e tij prej vetëm 3 kg e bëjnë atë më të vogël dhe më të lehtë se shumica e pastruesve me fuqi të ngjashme që mund të gjeni në treg.

Sipas prodhuesit, mund të heqë deri në 99,97% të grimcave deri në 0,3 mikron dhe deri në 99,9% të atyre deri në 0,1 mikron. Këtë e bën falë sistemit të tij të dyfishtë të filtrit me tre shtresa.: një parafiltër për grimcat më të mëdha si flokët dhe fibrat, një filtër HEPA për polenin, tymin dhe pluhurin dhe një filtër karboni për aromat. Fuqia e tij rregullohet manualisht ose automatikisht në varësi të ndotjes së ajrit në dhomë, por mund të pastrojë një dhomë deri në 93 metra katrorë në 60 minuta, gjë që nuk është aspak e keqe.

 

Në pjesën e sipërme ka një ekran LED ku gjejmë informacion për cilësinë e ajrit (PM2.5), shpejtësinë e ventilatorëve në përdorim, gjendjen e filtrave dhe butona të ndryshëm prekjeje për të kontrolluar manualisht funksionimin e tij. Përveç kësaj, një unazë e madhe rreth ekranit tregon vizualisht cilësinë e ajrit (e gjelbër për të shkëlqyer, e kuqe për të varfër). Kontrollet me prekje përfshijnë:

 • Butoni i energjisë
 • Modaliteti automatik në mënyrë që ventilatorët të punojnë sipas përqendrimit PM2.5 të ajrit të filtruar
 • Modaliteti manual për të kontrolluar shpejtësinë e tifozëve
 • Bllokimi për fëmijë: duhet të shtypet për 5 sekonda për ta aktivizuar ose çaktivizuar
 • Modaliteti i natës për të reduktuar ndriçimin e ekranit LED
 • Kohëmatësi për të programuar mbylljen e pastruesit (maksimumi 24 orë)

Të kesh të gjithë këtë informacion direkt në pajisje është vërtet i përshtatshëm, nuk ka nevojë t'i drejtoheni aplikacionit për të ditur statusin e ajrit në dhomë, dhe nëse në çdo moment dëshironi të modifikoni funksionimin e tij dhe jeni pranë pastruesit, mund ta bëni këtë duke prekur ekranin. Më mungon vetëm një tregues i temperaturës, dhe për të marrë nderimet, një tregues i lagështisë.

Sensori PM2.5 Purelle

Në anën e pasme gjejmë disa vrima të vogla për sensorin PM2.5 dhe lidhjen për kabllon që furnizon me energji elektrike. Dhe në bazë kemi një kapak me një bllokues të përdredhur për zëvendësimin e filtrave (në kuti kemi dy filtrat e nevojshëm) dhe që mund të zëvendësohen në një mënyrë shumë të thjeshtë (mos harroni të hiqni qeset që i mbrojnë përpara se të filloni të përdorni pastruesin).

Conectividad

Nëse po e analizojmë këtë pastrues në blogun tonë, është sepse ka lidhje për ta kontrolluar nga celulari ynë dhe sepse është i pajtueshëm me HomeKit. Purelle ka lidhje Bluetooth dhe Thread. E para është e njohur nga të gjithë, dhe ne tashmë dimë për avantazhet dhe kufizimet e saj, duke qenë diapazoni i kufizuar pika kryesore negative. Por çfarë është Thread? Bëhet fjalë për lidhjen e së ardhmes më të afërt, tashmë mund të themi se pothuajse e së tashmes. Është një lloj lidhjeje me konsum të ulët, me rreze të gjatë dhe që ka avantazhin se është "rrjetë", domethënë mund të krijojë një rrjet pajisjesh të ndërlidhura me njëra-tjetrën në mënyrë që ato të mos kenë nevojë të lidhen drejtpërdrejt me ruterin tuaj ose me qendrën tuaj aksesore, por mund të lidhen me njëra-tjetrën derisa të arrijnë në qendrën aksesore (HomePod, Apple TV) . Është gjithashtu baza e "Matter", një protokoll i ri që do të ndryshojë automatizimin e shtëpisë siç e njohim ne dhe që do të na lejojë të harrojmë "të pajtueshëm me HomeKit" ose "të përputhshëm me Alexa", sepse të gjitha markat kanë siguruar që janë do të adoptojë

Artikulli i lidhur:
HomeKit, Matter dhe Thread: gjithçka që duhet të dimë për automatizimin e ri të shtëpisë që vjen

Për të përdorur Thread-in ju duhet një HomePod mini ose një Apple TV 4K (2021), televizorët e mëparshëm Apple dhe HomePod origjinal nuk do të funksionojnë. Nëse nuk e keni asnjërën, mund të përdorni lidhjen Bluetooth për t'i bërë ato të shfaqen në rrjetin tuaj HomeKit, por nuk do të keni përfitimet e lidhjes me Thread.

purele-app

Duke e lidhur me aplikacionin Sleekpoint (lidhje), i cili është shumë i thjeshtë si në çdo produkt HomeKit, ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë të gjitha ato funksione që kemi në ekranin e pastruesit, përveç opsioneve të tjera më të avancuara të personalizimit. Ne kemi mundësinë të shohim në një grafik evolucionin e matjeve të bëra në dhomë dhe ne mund të krijojmë një kalendar dhe orë pune të personalizuara. Gjithashtu na lejon të modifikojmë ndriçimin e ekranit dhe unazën e ngjyrave dhe të çaktivizojmë tingullin kur shtypim një buton. Ne mund të shohim statusin e filtrave dhe të blejmë të reja nëse është e nevojshme nga vetë aplikacioni.

Në aplikacionin Casa, nga ana e tij, ne kemi shumë më pak opsione, në thelb ndezjen dhe fikjen e tij, rregullimin e ventilatorit dhe matjen e cilësisë së ajrit. Ne nuk mund të vendosim funksionimin automatik, as nuk modifikon ndonjë parametër tjetër të aplikacionit. Ka ardhur koha që Apple fillon të shqyrtojë një aplikacion House me opsione më të avancuara për të kontrolluar pajisjet e këtij lloji, sepse jo gjithçka janë llamba dhe priza në HomeKit. Avantazhi i aplikacionit Casa është se ai na ofron përputhshmëri me Siri për të dhënë udhëzime zanore nga HomePod ose pajisjet tona Apple, dhe automatizimet që na lejojnë të plotësojmë disa nga këto boshllëqe.

Purelle në aplikacionin Home

Kështu që ne mund të bëjmë pastruesin aktivizohet kur cilësia e ajrit bie nën kufirin që kemi vendosur, ose kush është përgjegjës për pastrimin e ajrit kur nuk jemi në shtëpi. Unë personalisht kam vendosur një modalitet automatik në aplikacionin zyrtar dhe vetëm në momente të caktuara përdor Siri për të aktivizuar ose çaktivizuar, apo edhe kontrollet manuale të pajisjes, por opsionet e automatizimit janë aty në rast se dëshironi t'i përdorni.

operacion

Pastruesit e ajrit janë bërë shumë të njohur, kryesisht për shkak të pandemisë COVID-19. Megjithëse dobia e tyre për këtë lloj virusi është mjaft e diskutueshme, ato janë vërtet të dobishme për shtëpitë ku ka alergji ndaj poleneve ose qimeve të kafshëve, për ata që e urrejnë erën e ushqimit në momente të caktuara të ditës ose. thjesht për ata që duan të thithin ajër më të pastër në shtëpi pa grimca të dëmshme PM2.5. Veprimi i kësaj Airversa Purelle vihet re objektivisht, dhe jo vetëm sepse herë pas here e sheh duke punuar jashtë orarit sepse ka pasur një mbikëqyrje të vogël në kuzhinë, por edhe sepse vërtet e vëreni veprimin e tij me erë të keqe, ndoshta thelbi më shumë. objektivi i funksionimit të tij.

Diçka që shqetëson shumë është zhurma e pajisjes. , vështirë se do ta vini re, por kur cilësia bie dhe unaza bëhet portokalli ose e kuqe, ju e dëgjoni, padyshim. Unë nuk e shoh atë një pajisje fare të bezdisshme në asnjë moment, përkundrazi.

Mendimi i redaktorit

Purelle nga Airversa është një pastrues ajri që përmbush në mënyrë të përsosur misionin e tij, me një madhësi më të vogël se zakonisht në këto pajisje (duke pasur parasysh fuqinë e tij) dhe që ka avantazhin e madh të përdorimit tashmë të lidhjes Thread, një investim në të ardhmen për të cilin duam të vazhdojmë. duke përdorur automatizimin e shtëpisë në vitet e ardhshme, duke përfituar nga të gjitha përparimet e tij. Çmimi i tij është 189,99 € në Amazon (lidhje) Dhe për një muaj mund të përdorni kodin ACTUAL10 për të marrë një zbritje prej 10%..

 

purele
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
189,99
 • 80%

 • purele
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • I heshtur
  Redaktori: 80%
 • Efektiviteti
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.