Qendra e re e kontrollit në iOS 10

iOS-10-Qendra e Kontrollit

Qendra e Kontrollit në iOS 10 ka pësuar një ndryshim rrënjësor dhe dizajni i saj ka ndryshuar plotësisht. Plus, tani përmban kontrolle të zgjeruara të muzikës dhe qasje të shpejtë për të kontrolluar aksesorët HomeKit. Sidoqoftë, ndryshimet nuk do të jenë në dispozicion për përdoruesit e rinj dhe kjo është arsyeja pse Apple ka shtuar një ekran me një shpjegim të shkurtër në beta-në e fundit. IOS 4 beta 10 iu shpërnda zhvilluesve të hënën. Ndërkohë, Apple përsos versionin publik të sistemit të ri që do të dalë në vjeshtën e ardhshme duke shtuar përmirësime të ndryshme. 

Përdoruesit e rinj të kësaj beta 4 do t'i shohin ndryshimet në Qendrën e Kontrollit shumë më të qarta. Kjo është kështu sepse kur përpiqemi të shfaqim qendrën e kontrollit nga fundi i ekranit, sistemi na tregon drejtpërdrejt një ekran me një mesazh informacioni përpara se të përdorni qendrën e kontrollit për herë të parë. Ky tekst hyrës që shfaqet është si më poshtë: “Kontrollet iPhone, Tani duke kumbuar dhe Home tani janë të ndara, secili në një kartë të ndryshme. Shkoni në ekran për të parë secilin prej tyre ".

Ky shpjegim mund të shihet aq sa është e nevojshme sepse, në shikim të parë, qendra e re e kontrollit mund të duket e njëjtë si më parë. Ndryshimi më i dukshëm është se kontrollet e muzikës dhe medias janë hequr nga ekrani i parë dhe janë vendosur në panelin e tyre që mund të arrihet duke lëvizur ekranin anash.

Përveç që ka këto dy panele të reja, qendra e kontrollit iOS 10 është krijuar gjithashtu në mënyrë që të jetë në përputhje me Force Touch dhe të diferencojë presionin me të cilin preket ekrani, si në iPhone 6s ashtu edhe në 6s Plus. Në këtë mënyrë, presioni mund të përdoret për të kontrolluar ndriçimin e ekranit dhe cilësimet e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.