Qendra tjetër e të dhënave e Apple që do të ndërtohet në Iowa

Njeriu nuk jeton vetëm në lajmet e iPhone 8. Lajmet nga Apple gjithashtu kanë të bëjnë me shërbimet që kompania ofron përmes qendrave të të dhënave. Djemtë e Cupertino po planifikojnë të hapin një qendër të re të dhënash në Danimarkë, një vend ku tashmë ka një qendër të dhënash dhe ku kompania ka gjetur një numër të madh të pajisjeve qeveritare. Sidoqoftë, dhe megjithëse mund të duket e çuditshme, Apple ka shumë probleme për të filluar punën e një qendre të dhënash, një qendër e të dhënave që do të ishte e para në vend, por për shkak të ankesave nga fqinjët, ka qenë e pamundur të fillojë ndërtimi për momentin.

Sipas Regjistrit të Des Moines, djemtë e Cupertino kanë marrë të drejtën nga Bordi i Iowa-s për Zhvillim Ekonomik, për të qenë në gjendje të krijoni një qendër të re të dhënash në Iowa, konkretisht në Waukee. Siç është logjike, Apple zakonisht bën shumë lehtësira për të ofruar numrin maksimal të stimujve të mundshëm në mënyrë që institucionet përkatëse të shohin kërkesat e kompanisë me sy të mirë dhe në shumicën e rasteve zakonisht merr miratimin shpejt, përveç në rastin specifik nga Irlanda, të cilën unë kemi diskutuar më lart.

Sot Apple ka një numër të madh të qendrave të të dhënave në të gjithë botën. Në Shtetet e Bashkuara, Apple ka qendra të dhënash në Reno (Nevada), Maiden North Carolina), Prineville (Oregon), Newark (California) dhe në Mesa (Arizona). Iowa është bërë një nga qytetet më të rëndësishme për kompanitë e teknologjisë, ku ndodhen qendrat e të dhënave Google, Facebook dhe MicrosoftPër shkak të numrit të madh të pajisjeve të ofruara për këtë lloj kompanie, cilësia e lartë e fibrave optike në dispozicion dhe rreziku i ulët i katastrofave natyrore që ekzistojnë në zonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.