Qeveria turke i quan kushtet e reja të përdorimit të WhatsApp "fashizëm dixhital"

Erdogan WhatsApp

Qeveria turke po këshillon përdoruesit e WhatsApp të qëndrojnë larg përdorimit të tij për të përdorur aplikacionin e zhvilluar nga një kompani e sponsorizuar nga shteti i vendit. Padyshim pluhuri që po ngre aplikacioni i mesazheve pasi ka hedhur në treg politikë e re e privatësisë bën Shumë prej nesh e konsiderojnë mënjanimin e këtij aplikacioni para se vetë aplikacioni të na lerë të bllokuar nëse nuk i pranojmë politikat tuaja.

Por në Turqi ata shkojnë një hap më tej dhe e quajnë atë që ndodhi me aplikacionin e famshëm të mesazheve "fashizëm dixhital". Në këtë kuptim, qeveria e vetë vendit nisi një deklaratë e botuar nga Zyra e Transformimit Dixhital të Presidencës së Republikës së Turqisë në Twitter duke paralajmëruar për këto praktika të këqija dhe këshillon përdorimin e aplikacionit të vet për të dërguar mesazhe:

Aplikimet me burim të huaj përmbajnë rreziqe të konsiderueshme për sigurinë e të dhënave tona. Ne duhet t'i mbrojmë të dhënat tona me softuer lokal të zhvilluar për nevojat tona. Ne duhet të luftojmë së bashku kundër fashizmit dixhital

Gjëja me të vërtetë e rëndësishme në këtë rast është që kushtet e reja të përdorimit lejoni Facebook të marrë të gjitha të dhënat celulare, numrat e telefonit, të dhënat e blerjeve, interesin e përgjithshëm dhe vendndodhjet e përdoruesve të WhatsApp dhe kjo duket se nuk bie brenda planeve të shumë përdoruesve që po konsiderojnë përdorimin e tij.

Aplikacioni BIP është alternativa në rastin e Turqisë, një aplikacion i të cilit Shteti i Turqisë zotëron 25% të saj dhe nga e cila në pak më shumë se 24 orë më shumë se 1,1 milion njerëz janë shkarkuar. Deri më sot, Turqia detyron zhvilluesit e rrjeteve sociale të ruajnë të dhënat e përdoruesve të tyre në serverat e vendosur në vend dhe për mosrespektim të tyre ata kanë vendosur tashmë disa gjoba pikërisht në Facebook, Twitter, Instagram dhe YouTube ...

Por otro lado Amnistia Ndërkombëtare tregon se Qeveria Turke ka shumë pushtet mbi këtë privatësi të përdoruesve me ligj dhe propozon një rrugë të mesme pikërisht në mënyrë që të mos dëmtohet privatësia e përdoruesve duke dërguar të dhënat në vetë Qeverinë e vendit.

Për momentin deri më 8 shkurt të ardhshëm Ne nuk do të shohim ndryshime në vendin tonë në WhatsApp përkundër faktit se njoftimi që ne të pranojmë politikat e reja të aplikacionit tashmë ka dalë në pajisjet tona për disa javë. Një dhimbje koke e vërtetë për shumë përdorues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.