Qualcomm merr të ardhura të mëdha në Q4 për shkak të iPhone 5G

5G Qualcomm fitoi 8,3 trilionë (SH.B.A.) të ardhura në tremujorin e katërt të vitit 2020 sipas raportit të brendshëm të të ardhurave dhe përfitimeve që ka publikuar këtë javë. Këto rezultate nënkuptonin një 73% shtesë të asaj që është marrë në të njëjtin semestër, por nga viti paraprak. E gjithë kjo për shkak të pranisë së fortë të Qualcomm në patate të skuqura 5G të përdorura në iPhone 12 dhe gjithashtu në smartphone të tjerë në treg.

Siç raportohet nga The Wall Street Journal (ju mund të lexoni të gjithë lajmet në kjo lidhje nëse jeni i regjistruar), CEO i Qualcomm Steve Mollenkopf tha që një pjesë e raportit të të ardhurave dhe fitimit lidhet me shitjet e iPhone, por që fitimet do të jenë më të konsiderueshme në periudhën e ardhshme katër-mujore. "Investimi ynë në 5G po paguan dhe ne po korrim përfitime përmes licencimit dhe produkteve," tha Mollenkopf. Qualcomm gjithashtu do të kishte marrë një pagesë nje gjuajtje nga Huawei prej 1,5 trilionë dollarë, por edhe pa atë, shitjet e tyre janë rritur 35% nga viti në vit.

Apple dhe Qualcomm kanë pasur një betejë ligjore gjatë vitit të fundit në lidhje me tarifat e licencimit pasi Apple nuk mund të mbështetet në patate të skuqura Intel për modelet e saj iPhone që përfshijnë 5G. Apple dhe Qualcomm nënshkruan një marrëveshje licencimi shumë-vjeçare përmes së cilës tTë gjitha modelet e iPhone 12 do të mbanin modem Qualcomm 5G.

Përtej kësaj marrëveshjeje, Apple planifikon të përdorë modemet Qualcomm në vitet e ardhshme dhe nuk do të jetë diçka specifike për iPhone 12. Në dokumentin e parashikimit të zgjidhjes midis Apple dhe Qualcomm, (ju keni link këtu në dokument dhe mund ta lexoni në faqen 71), sugjerohet që Apple ka në plan të përdorë modelet X60, X65 dhe X70 të Qualcomm Snapdragon të paktën deri në vitin 2023. Sidoqoftë Apple është duke zhvilluar patate të skuqura të vetat dhe në një moment ato do të jenë baza e pajisjeve të saj.

Kujtojnë se Në 2019 Apple bleu shumicën e biznesit të modemëve të smartphone-ve Intel për 1 trilion dollarë, duke marrë kështu patenta dhe inxhinierë me njohuritë e nevojshme për të zhvilluar patate të skuqura. U bashkua me grupin e teknologjive mobile të Apple, kreu i zonës së çipave, Johny Srouji, përmendi në atë kohë se kjo blerje do të lejonte Apple të zhvillonte produkte të reja në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.