Qyteti i Nju Jorkut do të fillojë të mbështesë pagesa pa tel në transportin publik

Karta e transportit publik të Qytetit të Nju Jorkut, e quajtur MetroCard, gradualisht do të fillojë të zhduket si një sistem i zakonshëm pagese në transportin publik të qytetit, sipas The New York Times, pasi këshilli i qytetit do të fillojë të zëvendësoni lexuesit e MetroCard me sisteme pagese pa tel të pajtueshme me Apple Pay, Samsung Pay dhe sistemet e tjera të pagesave të kontaktit. Rinovimi i plotë i të gjithë terminaleve të qytetit do të zgjasë disa vjet, por të paktën New York ka qenë një nga qytetet e para që ka filluar të kuptojë se pagesa e kontaktit është e ardhmja.

Ajo nuk është vetëm e ardhmja, por është edhe më e shpejtë, pasi nuk shkakton gabime leximi nëse bileta paloset, futet gabimisht, shiriti magnetik është fshirë ose kemi kuptuar që bileta është jashtë stokut dhe duhet të rinovoj Komiteti i Autoritetit të Transportit Metropolitan ka miratuar një plan për të rinovuar të gjithë terminalet e shërbimit të transportit publik që do të kushtojë afërsisht 573 milion dollarë. Kjo marrëveshje do të lejojë instalimin e lexuesve të rinj pa kontakt në 500 hyrje të metrosë dhe 600 autobusë të qytetit para fundit të vitit të ardhshëm. Pjesa tjetër e stacioneve në dispozicion duhet të azhurnohen përpara fundit të 202-të.

Biletat e MetroCard do të skadojnë deri në 2023, 30 vjet pas prezantimit të tyre. Në vend të kësaj bilete fizike, përdoruesit do të duhet të sjellin smartphone-in e tyre afër lexuesit për të hyrë në stacione. Për momentin, detaje specifike rreth lexuesve nuk janë botuar, por do të jetë në përputhje me teknologjinë NFC siç janë Apple Pay, Samsung Pay dhe Android Pay.Do të ketë gjithashtu mundësinë e blerjes së kartave të rimbushshme me një çip NFC brenda në mënyrë që të mos jetë rreptësisht e nevojshme të keni një smartphone të disponueshëm për të qenë në gjendje të udhëtoni në transportin publik në qytet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.