Raporti i privatësisë në iOS 15.2: Gjithçka që duhet të dini

Me fillimin e iOS 15.2 që është prodhuar së fundmi dhe zyrtarisht si për iPhone ashtu edhe për iPad (në rastin e iPadOS 15.2), kemi marrë një sërë lajmesh dhe funksionalitetesh për të cilat u fol disa muaj më parë dhe që nuk fokusohen vetëm në pajisje. optimizimi.

Një nga funksionet më të pritura është Raporti i Privatësisë iOS 15.2 dhe ne do t'ju mësojmë gjithçka që duhet të dini për të kontrolluar të dhënat tuaja. Në këtë mënyrë do të kuptoni lehtësisht se cilat janë aplikacionet dhe faqet e internetit që kapin këtë informacion dhe ku e drejtojnë atë.

Natyrisht, për të përfituar nga veçoritë e reja të Raportit të Privatësisë, pajisja juaj iOS ose iPadOS duhet të përditësohet në versionin 15.2. Për këtë do t'ju duhet vetëm Shkoni te aplikacioni Settings dhe lundroni në menu përmes General> Software Update. Kjo është mënyra më e shpejtë për të instaluar përditësimin, i njohur si OTA (Over The Air), megjithatë, ekziston gjithashtu mundësia për të bërë një instalim "të pastër" të iOS 15.2 si tashmë. ju kemi thënë këtu në më shumë se një rast. Pasi të jeni siguruar që keni iOS 15.2, do të mund të përdorni veçoritë e reja të Raportit të Privatësisë.

Çfarë është Raporti i Privatësisë?

Duhet të theksohet se përdoruesit nuk e kanë të aktivizuar në mënyrë të pavarur Raportin e Privatësisë në iOS 15.2, me këtë dua të them që do të duhet të shkoni për ta aktivizuar, për këtë duhet të ndiqni rrugën Cilësimet> Privatësia> Raporti i privatësisë dhe aktivizoni këtë funksionalitet të ri, të paktën kështu është në rast se keni përditësuar në versionin tuaj aktual të iOS 15.2 nga një version më i gjatë.

Në fund të fundit, Raporti i Privatësisë së Apple për aplikacionet është krijuar për të na ofruar një vizion të plotë se si aplikacionet që përdorim rregullisht i trajtojnë të dhënat tona personale. Në raport do të gjejmë informacion në lidhje me shpeshtësinë me të cilën aplikacionet përdorin lejet që ne u kemi dhënë, si dhe akses në sensorët e pajisjes. Në të njëjtën mënyrë, aktiviteti i rrjetit të çdo aplikacioni dhe çdo faqe interneti që kemi vizituar përmes Safari (ose shfletues të tjerë) do të zbërthehet në një mënyrë skematike dhe lehtësisht të kuptueshme. Në këtë mënyrë ne do të dimë nëse aplikacionet përfitojnë nga lejet që ne kemi dhënë për të ndarë informacionin tonë me palët e treta.

  • Cilësimet> Privatësia> Raporti i privatësisë së aplikacionit

Ka shumë informacione që na tregon, megjithatë, Apple e ka lançuar këtë mjet jo për të mbrojtur veten në mënyrë aktive, por për të ndërgjegjësuar veten se si trajtohen të dhënat tona. Në këtë mënyrë, ne do të jemi në gjendje të marrim kontrollin dhe të vendosim nëse duam apo jo që përpunimi i të dhënave të kryhet.

Seksionet e ndryshme të raportit të privatësisë

Për të na treguar këtë informacion, Apple ka vendosur të diferencojë në secilin prej sektorëve më të rëndësishëm dhe t'i bashkojë këto informacione në një mënyrë të arritshme dhe skematike. Si mund të ishte ndryshe, ne kemi seksione ose seksione të ndryshme për të:

  • Qasja në të dhëna dhe sensorë: Ky seksion do të na tregojë jo vetëm kur, por edhe në mënyrë specifike sa herë një aplikacion ka aksesuar në të dhëna të ndryshme, sensorë dhe seksione specifike harduerike të pajisjes sonë, duke përfshirë: kamerën, kontaktet, vendndodhjen, bibliotekën multimediale, mikrofonin, bibliotekën e fotografive ose regjistrimin e ekranit . Do të shohim një përmbledhje të aplikacioneve që kanë aksesuar këto elemente gjatë javës së fundit (mund të klikojmë "tregoni gjithçka" për të parë të gjitha aplikacionet) dhe nëse klikojmë në një aplikacion specifik do të shohim se çfarë informacioni ka aksesuar dhe sa herë i ka aksesuar.
  • Aktiviteti i rrjetit të aplikacionit: Në këtë seksion do të informohemi se cilat domene janë ato që kontaktojnë një aplikacion (dhe anasjelltas), si dhe datën dhe orën e saktë kur ka ndodhur kontakti në fjalë. Kjo mund të jetë gjëja më shqetësuese, do të shihni, për shembull, se si Instagram kontakton rregullisht serverët e Facebook për të dërguar informacionin tonë, për ta përpunuar atë dhe për t'i fokusuar kështu reklamat në mënyrë të personalizuar. Kjo nuk është gjithmonë e rrezikshme, ndonjëherë kontaktimi me domenet është i nevojshëm për funksione të caktuara të aplikacionit, megjithëse detyra kryesore e tij është të trajtojë reklamat që na shfaqen.
  • Aktiviteti i rrjetit të faqes në internet: Ky seksion fokusohet te navigimi, do të na tregojë domenet me të cilët kontaktojnë faqet e internetit që vizitojmë, njësoj si aktiviteti i aplikacioneve, por në këtë rast përmes shfletuesve të internetit. Këtu do të shohim se sa nga faqet e internetit që vizitojmë rregullisht kontaktojnë Facebook ose Google, kjo është në thelb për të na ofruar reklama të personalizuara.

A është i sigurt raporti i privatësisë së aplikacioneve?

Informacioni i shfaqur në raportin e privatësisë ruhet në vend në pajisjen tonë dhe nuk ndahet as me Apple. Në fakt, nëse e çaktivizojmë funksionalitetin, të dhënat do të fshihen direkt nga pajisja dhe ne nuk do të mund t'i shikojmë më, njësoj siç do të ndodhte nëse çinstalonim një aplikacion, gjë që do të zhdukë informacionin që lidhet me të.

Megjithatë, nëse duam t'i analizojmë këto të dhëna në mënyrë masive ose përmes mjeteve më komplekse, mund të shtypim butonin "share" që shfaqet në këndin e sipërm të djathtë, në këtë mënyrë ne do të mund të përdorim aplikacionet kryesore të mesazheve si dhe e-mail për të na dërguar raportin dhe për ta analizuar atë sipas dëshirës.

Siç kemi thënë më parë, në këtë mënyrë ajo që Apple synon është të jetë transparente me trajtimin e privatësisë sonë. Jemi mësuar të japim leje, por kompanitë nuk na informojnë për trajtimin aktual që u bëhet të dhënave tona. Ne mund të mendojmë se ata hyjnë në kontaktet në mënyrë që ne t'u dërgojmë atyre një WhatsApp, por realiteti është se ata përfitojnë nga aksesi në të gjithë atë informacion për të krijuar profile reklamimi më të sakta, ose për qëllime më pak etike, siç është demonstruar në shumë raste. Varet nga ju që të siguroni privatësinë tuaj, tani Apple e bën më të lehtë për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.