Realiteti i shtuar shtjellon lojërat video në App Store

Sa ndërmarrje kemi dashur të shpikim për Realitetin e Zgjeruar? që kur Apple na mësoi për herë të parë se për çfarë ishte e aftë. Edhe kështu, vetë kompania Cupertino tashmë na e ka bërë të qartë se pasuria e saj kryesore do të ishte argëtimi në formën e lojërave video.

Kështu plotësohen pritjet në këto kushte, por fatkeqësisht ato nuk po përfitojnë shumë nga mundësitë e tjera që bota e Realitetit të Zgjeruar u hap të gjithë përdoruesve. Shifrat janë të qarta, Realiteti i Zgjeruar kryesisht po dominon fushën e lojërave video. 

Përkundër faktit se me ARKit kompania Cupertino ka dashur të lehtësojë ndjeshëm mënyrën në të cilën kompanitë zhvillojnë këtë kohë të teknologjisë për pajisjet e tyre iOS, ne nuk po flasim për një shpikje, larg saj. Aq shumë sa që Realiteti i Zgjeruar ishte tashmë i pranishëm, për shembull, në Pokémon Go që nga fillimi i tij dhe doli të funksiononte mjaft mirë, pavarësisht se ishte një nga arsyet kryesore pse loja e famshme e Niantic dinamizoi famshëm baterinë e pajisjeve iOS (dhe Android). Analistët e Sensor Tower po ofrojnë të dhënat e para mbi integrimin e Realitetit të Zgjeruar në App Store dhe rezultati ishte ai që pritej.

35% e aplikacioneve totale të zhvilluara me ARKit janë lojëra me video, ashtu si vetë kompania Cupertino parashikoi, duke na treguar rezultatet e para me demonstrata, ndër të tjera, të Luftërave të Yjeve. Larg është 19% e aplikacioneve të krijuara si shërbime, një shembull është aplikacioni IKEA dhe mënyra se si zbaton Realiteti i Zgjeruar. Fatkeqësisht, vetëm 8% e aplikacioneve të bazuara në ARKit përqendrohen në mjedisin arsimor, një skenar ku i përdorur mirë mund të kryejë një funksion shoqëror mjaft të rëndësishëm. Ndërkohë, nuk kemi asnjë alternativë tjetër përveçse të vazhdojmë të argëtohemi duke luajtur lojëra në Realitetin e Zgjeruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.