Patentat e Apple sugjerojnë që po mendoni përsëri për iPod Watch përsëri

Javën e kaluar, Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara publikoi dy prej markave të regjistruara më të fundit të Apple për sistemin e saj operativ të orës inteligjente, watchOS. Marka e parë u prezantua në kornizën ndërkombëtare të Klasës 9, e cila në thelb mbulon harduerin, ndërsa e dyta e prezantuar në Klasën Ndërkombëtare 42, e cila mbulon sistemet e programimit dhe softuerin. Më 30 shtator 2016, Apple bëri një kërkesë në Hong Kong që drejtohej te pajisjet 'iPod'; Në fillim mund të dukej sikur ishte thjesht një kërkesë rinovimi. Sidoqoftë, nuk ishte e vetmja që u prezantua në lidhje me klasën tradicionale 9 për pajisje, por u prezantua për klasën 14; për orët. Pse Apple do të paraqiste një patentë në këtë klasë në këtë pikë të historisë së iPod?

Mania kaluese që ju bëri të mendoni për një orë iPod nuk ka një të kaluar të gjatë. Filloi rreth vitit 2011 dhe shpejt u zhduk. Ishte një orë e ngjashme me Apple Watch, por e bazuar në ekranin iPod dhe me rripa të disponueshëm në një gamë të gjerë ngjyrash. Këto rripa ishin të ngjashëm me atë që përdor Apple Watch Sport aktualisht.

Ndonjëherë nuk ka asnjë arsye pse skedarët e regjistrave të Apple për një nga markat e tyre bëhen në klasifikime të çuditshme dhe përshkrime të çmendura që mund të çojnë në konfuzion me gjëra të tilla si çorapet elektrike. Produkte që nuk kanë asnjë lidhje me produktin përfundimtar të Apple. Sidoqoftë, në këtë rast, ai u prezantua me qëllim në një klasifikim të vetëm që përqendrohej posaçërisht në orët. Nuk ka asnjë shans për një gabim. Sigurisht, mund të mendojmë se është një skenar që Apple krijon për t'i dhënë vetes një shtresë mbrojtjeje dhe se është një fakt që nuk shkon më tej. Ju gjithashtu duhet të mendoni se Apple mund të rishikojë seriozisht orën iPod nano si një linjë të re të orës inteligjente, e cila fillimisht mund të përfshijë grupe me ngjyra me theks dhe lidhje me botën e muzikës.

Tani për tani, është diçka interesante të kihet parasysh që Apple mos të zhduket në një tangjente së shpejti me një produkt të ngjashëm dhe kjo mund të shkaktojë kaq shumë befasi apriori. Më poshtë ne transkriptojmë kërkesën e Apple që ajo paraqiti në Hong Kong dhe së cilës i referohemi.

La Aplikimi i Apple Hong Kong për 'iPod' është bërë për Klasën Ndërkombëtare 14 duke mbuluar sa vijon: “horologji dhe instrumente kronometrike; orë; orë; Orë; kronografë për përdorim si orë, kronometër, rripa shikimi, shirita shikimi, kutitë e orëve, orë dhe horologjike dhe instrumente kronometrike; pjesë për orë, orë dhe horologji dhe instrumente kronometrike; dhe bizhuteritë «.

Certifikata e Apple RTM për 'watchOS'

Markë tregtare Apple për herë të parë me certifikatën 5.061.202 për watchOS, e cila është e mbuluar nga klasa ndërkombëtare 9 që përfshin sa vijon: «Kompjuter; pajisje periferike kompjuterike; regjistrimi dhe riprodhuesi i zërit, MP3 dhe lexuesit e tjerë audio në format dixhital; sistemi global i pozicionimit (GPS), pajisjet e komunikimit pa tela për transmetimin e zërit, të dhënave ose imazhit; softuer; lojëra kompjuterike dhe elektronike «.

Markë tregtare e regjistruar nga Apple për herë të dytë, me certifikatë 5.061.203 për watchOS, e cila është e mbuluar nga klasa ndërkombëtare 42 duke mbuluar sa vijon: «Programimi kompjuterik; dizajn dhe zhvillim i harduerit dhe softuerit shërbime këshillimi për harduer dhe softuer, mbështetje teknike dhe shërbime këshillimi për zhvillimin e sistemeve kompjuterike, bazave të të dhënave dhe aplikacioneve, sigurimin e informacionit në internet harduer ose softuer, sigurimin e programeve online të pa-shkarkueshëm; shërbime informacioni, këshillimi dhe këshillimi në lidhje me të gjitha të lartpërmendurat ".

Apple, tani për tani, punon vetëm në një linjë orësh inteligjente, me diapazone të ndryshme brenda të njëjtës markë: Apple Watch. Në funksion të asaj që është parë, nuk përjashtohet që kompania Cupertino të lëshojë një linjë të dytë, mbase nën një markë tjetër, lidhur me iPod-et.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.