Regjistrimi 4K ProRes është i disponueshëm vetëm nga 13 GB iPhone 256

ProRes

Një nga risitë kryesore që vjen nga dora e gamës së re të iPhone 13 Pro është Mbështetje për formatin e kompresimit të videos ProRes, një veçori për të cilën Apple kaloi shumë kohë në prezantimin e gjeneratës së re të iPhone 13 Pro, por që ka një kufizim.

Siç mund ta shohim në faqen e internetit të Apple, mundësia e regjistrimit në formatin ProRes në cilësi 4K me 30 korniza për sekondë është i kufizuar në modelet me 256 GB memorie plus, duke lënë jashtë modelin 128 GB, një model që mund të përdorë këtë format vetëm në rezolucion 1080p.

ProRes

mollë nuk shpjegon arsyen e këtij kufizimi, por supozohet se kompania ka konsideruar se 128 GB hapësirë ​​ruajtëse nuk është hapësirë ​​e mjaftueshme për të ruajtur skedarët e rëndë që krijohen.

Megjithatë, nëse ai mund të ofrojë mundësinë dhe nëse përdoruesi zgjedh ta përdorë apo jo, meqenëse për projektet e vogla nuk do të jetë e nevojshme të keni aq shumë hapësirë ​​ruajtjeje. Ajo që është e qartë është se, duke ndjekur filozofinë e Apple, nëse doni të përdorni regjistrimin 4K me 30 fps, do të duhet të paguani.

La Diferenca e çmimit midis versionit të ruajtjes 128 GB dhe versionit 256 GB është 120 euro, një çmim që nëse jeni të gatshëm të paguani 1.159 euro të iPhone 13 Pro 128 GB ose 1.259 të iPhone Pro Max me të njëjtin kapacitet ruajtës, nuk do të përfshijë një përpjekje të madhe ekonomike.

Formati ProRes ofron një besnikëri e lartë e ngjyrave duke zënë relativisht pak hapësirë ​​në pajisje, duke e bërë atë ideal për regjistrimin e projekteve gjysmë profesionale, apo edhe profesionistë. Kjo përdoret gjerësisht në flukset e punës pas prodhimit dhe mund të eksportohet lehtësisht tek redaktorët si Final Cut Pro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Kam një pyetje, në 4K ju mund të përdorni ProRes vetëm me 30fps, por a mund të përdoret në 1080p me 60fps?

  1.    Salla Ignatius dijo

   Në imazhin që kam marrë nga faqja e internetit e Apple dhe e kam përfshirë në artikull, tregon se mund të regjistrojë në formatin ProRes me 4K dhe 30 fps, një rezolucion që reduktohet në 1080 dhe 30 fps në versionin 128 GB.
   Për momentin duket se ky format është i kufizuar në 30 fps, për të ardhur keq.
   Ne do të duhet të presim që modelet e ardhshme të iPhone të përfitojnë nga ky format në një shkallë më të lartë të kornizës.

   Përshëndetje.